Uçak yolculuklarında bir dönem sona eriyor! Yakında bunu yapmanıza gerek kalmayabilir: “Gökyüzü artık…”

Uçak modu güvenli bir uçuşun bir gerekliliği olarak görülüyor. Uçuş modu olarak da malum bu mod, aslına bakarsak uçağa bindiğinizde kullanmanız için sık sık uyarı aldığınız bir seçenek. Telefonlarının dışarıya sinyal vermesini tamamen yada kısmen azaltan ya da kesen tayyare modu ile güvenlik için uçuş esnasında yolcuların telefonlarını tam anlamıyla kullanımı engelliyor. Sadece tayyare yolculuklarında tayyare modu süreci sona eriyor olabilir.

UÇAK MODU TARİHE KARIŞMAYA HAZIRLANIYOR!

BBC’nin haberine gore; Avrupa Birliği’ndeki (AB) havayolu yolcuları yakında telefonlarını gökyüzünde tam anlamıyla kullanabilecekler. Avrupa Komisyonu, havayollarının uçaklarda daha yavaş mobil verilerin yanı sıra 5G teknolojisi sağlayabileceğine karar verdi. Bu, yolcuların artık telefonlarını tayyare moduna almaları gerekmeyeceği anlamına gelebilir. Sadece bunun iyi mi uygulanacağına dair ayrıntılar hemen hemen net değil.

Üye devletlerin 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri için son tarih ise 30 Haziran 2023 olara belirlendi.

Bu, insanların uçuş esnasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecekleri anlamına geliyor. Arama yapmanın yanı sıra müzik ve video akışı elde eden veri ağırlıklı uygulamalara da izin verilmiş olacak.

“GÖKYÜZÜ ARTIK BİR SINIR DEĞİL”

AB’nin İç Pazardan Görevli Komisyon Üyesi Thierry Breton, planın insanoğlu için yenilikçi hizmetler sunacağını ve Avrupalı şirketlerin büyümesine destek olacağını söyleyerek, “Süper süratli, yüksek kapasiteli bağlantının sunmuş olduğu olanaklar söz mevzusu olduğunda sema artık bir sınır değil” dedi.

UÇAK MODUNUN SONU GELİYOR MU?

AB Komisyonu, 2008’den beri uçaklar için belirli frekans bantlarını ayırdı ve bazı hizmetlerin havada web erişimi sunmasına izin verdi. Sadece bu hizmet, tayyare ile yerdeki bir uydunun bağlanmasını gerektiğinden yavaştı.

Yeni sistem, 100 Mbps’nin üstünde olabilen 5G tarafınca sağlanan fazlaca daha yüksek indirme hızlarından yararlanabilecek ve bir filmin yalnız birkaç dakika içinde indirilmesini sağlayacak.

İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi başkanı Dai Whittingham da mobil cihazların uçakları iyi mi etkilediğine dair data eksikliği sebebiyle tayyare modunun mühim bulunduğunu belirtti.

uçsk

Whittingham,”Eskiden otomatik uçuş denetim sistemlerine müdahale edebilecekleri endişesi vardı. Deneyimler bu riskin fazlaca düşük bulunduğunu ortaya çıkardı. Tavsiyemiz, devamlı uçuşa geçildiğinde cihazların tayyare modunda olması gerektiği olmuştur” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan, ABD’de 5G frekanslarının uçuşları engelleyebileceği ve hatta potansiyel olarak hatalı irtifa ölçümlerine yol açabileceği mevzusunda bir kaygı var.

Sadece Whittingham, bunun İngiltere ve AB’de bir mesele olmadığını belirterek, “5G için değişik bir frekans setimiz var ve ABD’de izin verilenden daha düşük güç ayarları var. Gezi eden halk 5G istiyor. Düzenleyiciler bu olasılığı açacak, sadece yaptıkları her şeyin güvenli olmasını sağlamak için atılacak adımlar olacak” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
WhatsApp'taki bu gelişme, çok hoşunuza gidecek: Tam 21 adet...WhatsApp’taki bu gelişme, fazlaca hoşunuza gidecek: Tam 21 tane…
Meclis'te gergin anlar! 'Çocuk gibi ağlamayın arkadaşlar'Meclis’te gerilmiş anlamış olur! ‘Çocuk şeklinde ağlamayın dostlar’
Önce dövdüler sonra arabayla üstünden geçtiler!Ilkin dövdüler sonrasında otomobille üstünden geçtiler!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası