Twitter’dan çok tartışılacak hamleler! Askıya alınan alınana: Dikkat çeken ‘Mastodon’ detayı…

Elon Musk’ın 44 milyar dolara satın almış olduğu Twitter’da sular durulmuyor. Bildiğiniz suretiyle Elon Musk yapmış olduğu açıklamalarında kendini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olarak tanımlamış ve daha önceki bir paylaşımında, “İfade özgürlüğü taahhüdüm, direkt kişisel güvenlik riski oluştursa bile, uçağımı takip eden hesabı yasaklamamaya kadar uzanıyor.” diye yazmıştı. Sadece Musk, yasaklamama mevzusunda taahhüt verdiği uçağını takip eden @ElonJet hesabını yasakladı. @ElonJet’in hesabı askıya alınmasından kısa bir süre sonrasında Twitter’dan çok tartışılacak yeni hamleler geldi.

GAZETECİLERİN HESABINI ASKIYA ALDI

WSJ’nin haberine bakılırsa, Twitter bazı gazetecilerin hesabını askıya aldı. Hesaplar, CNN, Washington Post, New York Times ve Mashable benzer biçimde yayınlardan gazetecilere aitti. Hesapları askıya alınan kişiler içinde CNN’den Donie O’Sullivan, New York Times’tan Ryan Mac, Washington Post’tan Drew Harwell, Intercept’ten Micah Lee ve gazeteci Aaron Rupar var.

MASTODON DETAYI! ONUN HESABINI DA ASKIYA ALDI

Öte taraftan Twitter’dan kendisine alternatif olarak gösterilen Mastodon için de bir karar geldi. Mastodon’un resmi Twitter hesabı askıya alındı.

Ek olarak iddialara bakılırsa Twitter, kullananların Mastodon’daki birçok büyük sunucuya bağlantı vermesini de engelliyor. Birçok Mastodon bağlantısını tweetlemeye çalışanlar, “Bu bağlantının Twitter yada iş ortaklarımız tarafınca potansiyel olarak zararı dokunan olduğu belirlendiğinden, bu isteği tamamlayamıyoruz.” şeklinde bir hata mesajıyla karşılaşıyor.

Mastodon yasağı

Mastodon ile ilgili yasaklamanın Musk’ın hususi jetini takip eden @ElonJet hesabından kaynaklandığı düşünülüyor. Zira Mastodon’un resmi hesabı, Mastodon’daki @ElonJet sayfasına ilişkin bir bağlantı paylaşmıştı. Paylaşımdan kısa süre sonrasında da bu vaka gerçekleşti.

ElonJet

Twitter, insanların başka bir kişinin canlı konumlarını paylaşmasını yasaklayan yeni bir siyaset başlatmış durumda.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Müjde! O özellik nihayet geliyorMüjde! O özellik nihayet geliyor
Aslan kafesinden kaçtı, bahçelerinde görünce büyük korku yaşadılarAslan kafesinden firar etti, bahçelerinde görünce büyük korku yaşadılar
Herkesi ters köşe yapacak Ekrem İmamoğlu iddiası!Herkesi ters köşe meydana getirecek Ekrem İmamoğlu iddiası!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası