Tüyler ürpertti! Solucan gibiler: Vücutta gezinecek, hastalıkları iyileştirecekler

Robotik teknoloji mevzusunda dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Öteki teknolojik gelişmelerle beraber robotik teknoloji alanında büyük atılımlar yapılmış oldu. Şimdi ise ABD’den oldukca dikkat çekici bir haber geldi. Habere gore, solucan benzeri robotlar geliştirildi. Bu robotların ise hastalıkları tedavi etmek şeklinde mühim görevlerinin olabileceği söyleniyor. İşte detaylar…

VÜCUTTA GEZİNEBİLECEKLER! HAPLARIN YERİNİ ALABİLİR

İlk olarak Science Robotics dergisinde piyasaya sürülen çalışmaya gore, bilim adamlarının oluşturduğu, ısıyla çalışan bu robotlar, hastalıkları tedavi etmek amacıyla vücutta dolaşabilecek. Robotların ise 3D baskıyla jelatinden yapıldığı söylendi.

Bu solucan benzeri robotların, vücutta gezinebilecek, hastalığın kaynağını hedef alabilecek ve hapların yerini alabilecek şekilde tasarlandığı söyleniyor. Bu akıllı cihazın, yan etkilere niçin olabilen hapların yada intravenöz (damar içi) enjeksiyonların aksine, vücudun içi için güvenli olduğu aktarılıyor.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden Profesör David Gracias,”Oldukça rahat görünüyor, sadece bu piller olmadan, kablolar olmadan, herhangi bir harici güç deposu olmadan hareket eden bir nesne. Çalışmamız, jellerin biçim, boyut ve desenlerinin manipülasyonunun, hareket için bir tür zekayı somutlaştırmak adına morfolojiyi iyi mi ayarlayabildiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

BİR TÜMÖRE, KAN PIHTISINA VEYA ENFEKSİYONA DOĞRUDAN İLAÇ TAŞIMA İMKANI

Robotların bir tümöre, kan pıhtısına yada enfeksiyona direkt ilaç taşıma imkanı sunmuş olduğu da belirtiliyor.

Araştırma ekibinin, bu jelatinimsi malzemenin robotları düz yüzeylerde ileri ve geri hareket ettirmek için stratejik olarak manipüle edilebileceğini gösterdiği ifade ediliyor. Ek olarak robotların dalgalı, dalga benzeri bir hareketle belirli yönlerde ilerleyebilecekleri de söyleniyor.

“UCUZ VE SERİ ÜRETİMİ KOLAY”

Robotların ucuz ve seri üretimlerinin kolay olması da başka bir avantaj olarak gösteriliyor.

Öte taraftan robotların biyomedikal teşhis ve tedaviler için minimal invaziv cihazlar olarak hizmet edebileceklerine ve doktorların hastaları muayene etme şeklini değiştirebileceklerine inanılıyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Akıncı TİHA'dan ateşlendi, hedefi tam isabetle vurduAkıncı TİHA’dan ateşlendi, hedefi tam isabetle vurdu
AK Parti'den seçim tarihi açıklamasıAK Parti’den seçim zamanı açıklaması
Kan donduran olay! Genç kızları kaçırıp tecavüz edip parmaklarını kestilerKan donduran vaka! Genç kızları kaçırıp saldırı edip parmaklarını kestiler

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası