Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu 2024’te fırlatılacak – Son Dakika Teknoloji Haberleri

TEKNOFEST fuar alanında Türksat ve Türksat Bilişim olarak stant kuran Ertok, çocuklara uydu ve uzay teknolojilerinin uygulamalarını tanıtmaya çalıştıklarını belirtti. Türkiye’nin teknoloji alanındaki ilerlemelerini çocuklara göstererek gelecekteki mühendislerin daha çok çalışmasını, Türkiye’nin teknoloji alanında lider ülkeler arasında yer almasını hedeflediklerini ifade etti. Milli Teknoloji Hamlesi’nin temel amacının da bu olduğunu söyleyen Ertok, Türksat olarak bu hedefi gerçekleştirmek için çalıştıklarını vurguladı.

Türksat’ın filosundaki en yeni ve güçlü uydular olan 5A ve 5B uyduları hizmete aldıklarını söyleyen Ertok, geçtiğimiz yıl 5D uydusunu da devreye soktuklarını belirtti. Türksat 6A uydusunun test aşamalarının devam ettiğini ve inşallah bu yıl sonuna kadar testlerin tamamlanarak uydunun teslim alınmasını beklediklerini ifade etti. Türkiye’nin en önemli araştırma ve geliştirme projesi olarak gösterilen Türksat 6A uydusunun yerli üretim olduğunu ve önemli sayıda mühendisin bu projede çalıştığını söyleyen Ertok, önümüzdeki yılın başlarında uydularını fırlatmayı hedeflediklerini belirtti. Uydu filomunu gençleştirmek için de çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası