Türk mühendisleri geliştirdi! İlk yerli ve milli askeri motor teslim edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmek üzere Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen ilk seri üretim yerli ve yerli motora “Tuna” adı verildi ve ilk motorlar sevk edildi.

Tuna motorunun ilk sevkiyatı için BMC Power’ın Arifiye tesislerinde düzenlenen törene Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yetkilileri, projede yer alan alt yüklenici firma temsilcileri ve BMC Power çalışanları katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci törende yaptığı konuşmada, motorun seri teslimatının Türk savunma sanayisinin nasıl bir takım olabileceğini Türkiye’ye ve dünyaya göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Yüksek teknolojili ve katma değerli üretimde “yapamayız” anlayışının çok gerisinde kaldığını ifade eden Tüfekci, “Bu teslimatla tasarım ve üretim kabiliyetimizle neler yapabileceğimizi gösteriyoruz.” dedi.

Tüfekci, bu motorlarla yükseltilecek platformlardan başlayarak Altay tankı başta olmak üzere yerli ve yerli platformların Batu, Utku, Azra gibi motor tasarımlarıyla güçlendirileceğini söyledi.

“KALP MOTOR OLDUĞUNU”

BMC yönetim kurulu üyesi ve üst düzey yöneticisi Murat Yalçıntaş, BMC’nin 1964 yılında başlayan tarihinde bugün yeni bir zirveye ulaşıldığını vurguladı.

“Tasarımı ve parçaları başkasına ait motorlar tasarlayıp üretirken, tasarımı ve neredeyse tüm kritik parçaları bize ait olan bir motor tasarlayıp üretir hale geldik.” Yalçıntaş, “İnsanda gönül neyse, araçta da motor ve güç ünitesi vardır. Bir askeri platformun motorunu yerli olarak üretebilmek büyük bir onur. Bu da kimsenin empoze edemeyeceği anlamına geliyor. herhangi bir şey.” motorların kullanımı, üzerine monte edildikleri platformlar hakkında.” o ifadeleri kullandı

BMC Power’ın geleceği şekillendiren bir şirkete dönüştüğünü belirten Yalçıntaş, Fırtına obüsüne yakında yerli motorların takılacağını ve Altay tanklarının seri üretim teslimatlarının yakında başlayacağını söyledi.

Yalçıntaş, projenin Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Motoru (TTZA) olarak yeniden adlandırılması ile ilgili olarak, “Kardeşlerinin bir adı vardı. Ailenin en küçüğüydü, belki de bu yüzden bir adı yoktu. Bugünden itibaren” ailemizin en küçük üyesine bir isim veriyoruz.Gösteriyor, bir platforma güç veriyor, bu yüzden bir ismi hak ediyor.Bu yüzden ona bir isim veriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

2

“DÜŞMAN DOSTUNA MESAJ”

2023’ün BMC yılı olacağını belirten Yalçıntaş, “Özenle ektiğimiz tohumların büyüdüğünü ve fidana dönüştüğünü görüyoruz. 2023’te çok sayıda fidanımız olacak, ileride köklü ağaçlara dönüşecek.” dedi.

Arifiye ve Sakarya’dan yerli motor teslimatının çok önemli ve sembolik olduğunu belirten Yalçıntaş, şunları söyledi:

“Arifiye fabrikası Türkiye’nin gözbebeğidir. Çok farklı ve önemli bir yere sahiptir. Bu motorlar milli motorlardır ve büyük ölçüde yerli motorlardır. Bu anlamda ekonomik bağımsızlığın simgesidirler. başka hiçbir devletin kısıtlamalarına tabi olmadan istiyoruz.Bu ekonomik bağımsızlıktır.Sakarya Türkiye’nin bağımsızlığında çok önemli rol oynar,bağımsızlığımızın dönüm noktasıdır.Milletimizin dönüm noktası olan Sakarya bağımsızlık, savunmada ekonomik bağımsızlığımın bir göstergesidir. Bu hem dosta hem de düşmana bir mesajdır.”

“EV OTOMOTİV YOLCULUĞUNUZA DEVAM EDİN”

BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, enerji ve iletim sistemlerinde dışa bağımlılığı en aza indirmek için çalıştıklarını söyledi.

Firma olarak 400’den 1500 beygire kadar güç ünitesi tasarımları yaptıklarını belirten Kaval, Tuna motorun geliştirme çalışmalarına 2018 yılı Kasım ayında başlandığını ve Erzurum, Antalya gibi farklı iklim ve coğrafi koşullarda yol testlerinin yapıldığını anlattı.

3

Proje kapsamında ilk 20 motorun sevkiyata hazır olduğunu bildiren Kaval, şunları kaydetti:

“6 yaşındaki genç firmamızın ilk seri üretim motorları Vuran araçlarına entegre edilmek üzere yola çıkacak. Araçlar daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek. Bu nedenle yerli motorlu tekerlekli taktik araç yer alacak.” Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde ilk kez.Fabrikalarımızda seri üretim yolculuğumuz başladı.Bu yolculuk Azra, Utku ve Batu motorları ve diğer projelerle devam edecek.”

Törenin ardından BMC Tuğra tırlarına yüklenen yerli motorlar, BMC Vuran çok amaçlı zırhlı araçlara entegrasyon için şirketin İzmir’deki fabrikasına sevk edildi. Motorlardan 90 tanesi ilk aşamada teslim edilecek. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Rekabet Kurulu tarafından Google AnketiRekabet Kurulu tarafından Google Anketi
Altı masa yayınına Erdoğan'dan sert tepki!Altı masa yayınına Erdoğan’dan sert tepki!
Korkunç olay!  Bebeğini 4. kattan poşete attıKorkunç olay! Bebeğini 4. kattan poşete attı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası