Tesla, ABD’de bazı elektrikli araç modellerinin fiyatlarında artışa gitti

TESLA’NIN KARI BU YILIN ILK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE DÜŞMÜŞTÜ

Öte yandan Tesla’nın 19 Nisan’da hazırladığı tabloları, şirket fiyat indirimlerinin kar marjlarının düşmesine neden olduğunu göstermişti.

Elektrikli otomobil üreticisinin net karı, bu yılın ilk çehresini geçen senenin aynı ölçü karşılaştırması yüzde 24 azalışla 2,5 milyar dolar gerilemişti. Tesla’nın net karı, geçen yılın aynı döneminde 3,3 milyar dolar olmuş, son çeyrekte de 3,7 milyar dolarla rekor seviyeye yükselmişti.

Şirketten yapılanma, ilk çeyrekte genel hatlarıyla birçok araç modelinde fiyat indirimleri idame operasyon marjlarında yönetilebilir bir olay yaşanmıştı.

Tesla’nın hisleri hayal gücü neden olan finansal sonuçların ardından yüzde 10’a yakın değer kaybetmişti.

SATIŞLARINI ARTIRMAK AMACIYLA FİYAT İNDİRİMLERİNE GİTMİŞTİ

En karlı otomobilleri muhafaza etmekten biri olan Tesla, ocak, mart ve nisanda satışlarını artırmak amacıyla ABD’de fiyat indirimine gitti. Böylece 2023’ün başına göre, Model 3’ün fiyatı yüzde 11, Model Y’nin fiyatı da yüzde 20 düşmüştü.

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de bu yılın başında fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.

Tesla, elektrikli araçların fiyatlarını Avrupa ve Asya’da da düşürerek ocakta Çin’de küresel indirim kampanyasını genişletmişti. Şirket, Almanya’da Model 3 ve Model Y araç fiyatlarında yüzde 4,5 ila yüzde 9,8 arasında indirime giriyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası