Teknolojide devrim niteliğinde yenilikler yakında

Sürekli çevrimiçi olmak, yaşama, çalışma ve oyun biçimimizi değiştiriyor. Basit e-postalarla başlayan internet beklentileri geçti.
Sahipliklerinin Gigaworld olarak nitelendirdiği süre boyunca adım adım adımız. Milyonlarca insanın kocası 1 gigabit internet hızına erişebileceği bir dünya.

Yeni nesil yüksek hızlı aralıklı internet, kullanım dünyasını daha da çeşitlendiriyor. Milyar dolar değerinde bir gelecek.

Yayınlanan bir raporda, Gigaworld inovasyon tasarrufun 2025’in boyutlarına kadar Avrupa’da 250 ile 660 Milyar Euro piyasasına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki yıl 3 sektör gelişecek. Karma gerçeklik, sanal olarak bir mekanda hazır bulunma ve otomatikleştirilmiş bir yaşam.

Max Doelle’in London’da Kazendi adlı bir yönetici var. Max, Microsoft’un artırılmış gerçeklik düzeyi bir adım ileri teknoloji Hololens’i kullanarak Karma Gerçeklik Çözümleri sunmakta.

“Londra’da emlak geliştiricisi bir müşterimizin sitesinde pazarladığı binaları Hololens üzerinde görselleştirmek için bilgisayarı sanallaştırıyoruz. Bu teknoloji, potansiyel bir binanın nasıl kullanıldığını göstermek için kullanılır. Hololens, bir yapıyı daha ayrıntılı olarak göstermenizi sağlıyor. Müşteri, altyapıyı yönetme ve daha fazla bilgi edinme için sanal olarak binayı inceler.”

Hololens gibi teknolojilerde karşılaştığımız bakımlardan biri, Hololens’in müstakil bir cihaz olması. Yani Hololens üzerinde gördüğünüz her şey aletin kendi tarafından hesaplandığı anlam gelir. Çok büyük prototip model ya da aynı ve birden fazla model göstermek mümkün değil. Aksi halde sistem aksamaya başlıyor. Herkes yüksek gigabayt internet bağlantısına erişebilirse, veri bilgisayar deneyimi için cihaza aktarabiliriz. Böylece sınırsız internet içeriğine erişim sağlanmış olur.”

Philips Ev idamesi yöneticisi ile röportaj için İspanya’nın Madrid şehrini ziyaret ettik. Sağlık kurumunun ana cihazlarından Tele-sağlık, hastaların evlerinden çıkmadan doktor veya bakım ile muayene ve muayene edilmesini sağlayan bir tablet.

Cristina Bescos: éDoktorlar, her gün verileri takip edebilir ve herhangi bir kötüleşme belirtisine karşı çok daha erken önlem alınabilir. Verimliliği daha iyi hale getiriyoruz. Günde 200 kadar hasta muayene edilebiliyoruz. İşletme için, özellikle acil durum ve giriş maliyetlerinin düşmesi. Hasta için, gereksiz ziyaretler ortadan kalkıyor. Durumlarının üstlenen hastalarının kontrol ellerinde bulunur.”

Bu, sağlık sektöründeki rezervasyon içeriğindeki yeniliklerin sadece başlangıçta.

Cristina Bescos: “Her şey daha uzaklaşıyor ve giyilebilir hale geliyor. Hayatımızı tamamen teknolojiyle iç içe geçmiş haldeyken. Farkında olmadan evimizde, çevremizde izlenip kontrol edilecek kontrolz.”

Leeds Üniversitesi, İngiltere’de dört üniversite ile birlikte, 2050 Yıllarına kadar ‘kendini onaran kentleri’ oluşturmak için öncü bir proje yürütüyor. Bu fikir, sokak onarım çalışmalarını azaltma ve kurtarmayı başarmak için ortaya çıktı. Elektrik direk lambalarını değiştiriyor ve yolda açılan çukurları düzeltiyor gibi işlerini yapmak için robotlar ve dronlar geliştiriyorlar.

Raul Fuentes: “Bir milimetrelik kusuru tespit edip sorun büyümeden çözüm üretecek robotlar yapmak istiyoruz.
Leeds gibi bir yerin bakımı için, muhtemelen binlerce robota sahip olacak. Bunların hepsi, bir kontrol noktaları veya kendi aralarında bir tür bağlantı halinde olacak. Bu bağlantı ve iletişimin gerçekleşmesi için yüksek miktarda internet hızı gerekir. İşte Gigaworld, bu noktada yola çıkmaya etkili olmaya başlayacak.”

Belçika, Brüksel’de, görüştüğümüz Gigaworld’ün sonuçlarını düşünen ekonomi uzmanı Gregory Pankert, bize devrimin sadece hıza dayanmadığını hatırlattı. Kamu politikaları ve düzenlemeleri bu devrimi hızlandırabilir ya da yavaşlatabilir.

Gregory Pankert: “Politikacıların, Gigaworld yenilikçiliğini hızlandırmak ve desteklemek gibi kritik bir rolleri vardır. Ancak yapılması gerekenleri ve kuralların belirlenmesi gerekir. Çünkü bu tür müdahaleler yenilikleri yok eder.”

Yenilik çevrimlerini düzgün çalışıyorsa, teknoloji daha da açıklamaları yapacak. Gelecek, hayal ettiğimiz bir dünyaya gebe…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası