Super Mario Bros. Blokları Düşündüğünüzden Daha Fazla Para Tutuyor


Pikselli bir Mario bir bloğun yanına atlıyor.

fotoğraf: Nintendo / Mario Wiki

Üstünde fazla düşünmeden, orijinal oyundaki çoklu jeton bloklarından elde edebileceğiniz maksimum jeton sayısı nedir? Süper Mario Kardeşler.? 10 mu dedin? Pekala, yanılıyorsun, fakat bu senin hatan değil. Neredeyse 37 senelik oyunun koduna tam bir garip şeklinde derinlemesine dalmadınız.

Artık biliyoruz ki, Süper Mario Kardeşler. Blokların bir jeton limiti yerine bir süre limiti vardır, bu da oyuncuların mümkün olmasıyla birlikte oldukca jeton kapmak için birkaç saniye içinde Mario’nun kafasını yine yine alt taraflarına çarpmasına izin verir. Fakat bu devamlı yaygın bir data değildi. Bu blokların altındaki düğme ezme, sonuçta çoğu zaman 10 jeton ve hatta devrin resmi strateji rehberlerini ödüllendirir. onlara 10 jetonlu bloklar denir.

Kozmik, üst düzey Süper Mario Kardeşler. şu anda elinde olan oyuncu ilk 10 zaman Klasik Nintendo oyununun en popüler süratli koşu kategorisinde kısa süre ilkin madeni para blokları hakkında büyüleyici bir video paylaştı. Görünüşe bakılırsa bu bloklardan 16 jeton elde etmek mümkün, fakat doğal ki bu şekilde bir feat, hem oyunun programlaması hakkında karmaşık data hem de birkaç kare muhteşem girdi gerektirir.

eğer tamamen aşina iseniz Süper Mario Kardeşler. Speedrunning, oyunun kodunda hem de madeni para bloklarını da etkileyen her yerde bulunan bir matematiksel durağan(durgun) olan “çerçeve kuralı”nı duymuşsunuzdur.

Çerçeve kuralı, yine eden 21 çerçeveli bir döngüdür. Süper Mario Kardeşler. oyunun çeşitli yanlarını dikte etmek için kullanır. Mesela, düzey geçişleri, çerçeve kuralı sayacı altı kez dönene kadar gerçekleşmez, sadece bir aşama tamamlandığında geçerli çerçeve kuralının sayılması için tamamen geçmesi gerekmez. İlk karesinden yirmi birinci karesine kadar herhangi bir yerde olabilir, doğrusu düzey geçişleri 106 kareden (ortalama 1.8 saniye) 126 kareye (ortalama 2,1 saniye) kadar değişmiş olur.

Çerçeve kuralları ve iyi mi etkiledikleri hakkında daha çok data için Süper Mario Kardeşler. Dünya rekorları, başka bir hız koşucusu olan Bismuth’un aşağıdaki videosunu kesinlikle izleyin. O benden oldukca daha akıllı.

Cosmic’in açıklamış olduğu şeklinde, madeni para blokları, Mario’nun söz mevzusu blokla ilk etkileşiminin derhal arkasından çerçeve kuralı sayacının 11 işareti esnasında vurulabilir. Bloktan sıkıştırabileceğiniz jetonları optimize etmek, bu yüzden, düzey geçişleri arasındaki dönemin kısaltılması şeklinde zıt prensibi takip eder. Bir aşamayı tamamlamaya çalışmak yerine son çerçeveleri kaydetmek için bir çerçeve kuralının, başlangıç Mario’ya atlama için daha çok süre vermek için bir çerçeve kuralı.

Kosmic, bir jeton bloğunu vurmak için maksimum sürenin, ilk vuruştan sonrasında 230 kare (ortalama 3,8 saniye) bulunduğunu hesaplar. Bölmek o 16 kare ile Mario’nun yine vurulabilmesi için bloğun animasyonunun oynamasını beklemesi gerekiyor ve 14 isabet elde ediyorsunuz. Ekle o Bu dizinin hem başlangıcında hem de sonunda kazanmış olduğunuz bir parasız jeton için (zamanlayıcı sona erdikten sonrasında bir kez daha vurana kadar blok etken kalır) ve netice toplamda 16 jeton olur.

Devam edin ve tüm bu matematiği ezici bulduysanız bir nefes alın. Geri döndüğünüzde bu blogun geri kalanı sizi bekliyor olacak.

Kim bilir daha inanılmaz olan, yetenekli Süper Mario Kardeşler. oyuncular kimi zaman bunu görünür bir çerçeve kuralı sayacı olmadan yapabilir. Birkaç örnek, Kosmic’in kendisinin bir oyunun ortasında 16 jetonluk bir blok elde etmesini ihtiva eder. Süper Mario Kardeşler 35 maç (refah içinde yatsın) ve efsanevi hız koşucusu AndrewG bunu yaparken yüksek puanlı bir koşu 2016 senesinde.

Süper Mario Kardeşler. rahat görünen ve eski şapka şeklinde görünen oyunların pikselli cephelerinin altında inanılmaz teknik sırları iyi mi gizleyebileceğinin büyüleyici bir örneği. Tarihteki en tanınmış tek oyun olabilir, sadece otuz yıl ve sayısız oyun, bayağı oyuncu için tüm inceliklerini hala ortaya koymadı. Nintendo’nun tüm zamanların en iyi video oyunlarından birini iyi mi geliştirdiğine dair bu keyifli, bilgilendirici dersleri vermek için Kosmic şeklinde bilgili insanoğlu olduğundan oldukca şanslıyız.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası