Sosyal medya kullanıcıları dikkat! “Şifrenizi acil bir şekilde güncelleyin”

Dolandırıcıların, toplumsal medya sitesi Feysbuk’ta mevcud bir açık yardımıyla kişilerin hesaplarına erişerek, onların adına paylaşımda bulunmuş olduğu ortaya çıktı. Kolay yoldan para kazanma paylaşımlarında bulunan hacker’lar, binlerce insanı bu yoldan dolandırıyor. Hacker’ların saldırısına uğrayan Teknoloji Editörü ve Sosyal Medya İçerik Üreticisi olan Ozancan Sadık Kubilay mevzunun detaylarını söyledi.

“HESAP GÜVENLİĞİ İÇİN ŞİFRENİZİ ACİL BİR ŞEKİLDE GÜNCELLEYİN”

Kubilay, mevzunun detaylarını şu şekilde beyan etti:

“Geçtiğimiz gün İnstagram hesabıma bir anda birilerinin tarafınca eriştiğini dair bir telefon aldım ve bu telefon sonrasında baktığımda hesabımda hakikaten de, işte bu her insanın dolandırıldığında meydana getirilen paylaşımlardan bir tanesinin yapıldığını gördüm. Borsa uygulaması servisinde, şu kadar para kazandım gibisinden. Esasen bu yalan bir paylaşım ayrıca onu da söyleyeyim. Bunu bir yerde görürseniz de direkt bu dolandırılma içinde ne olduğu kabul edebilirsiniz ve sonrasında hesabımda çift adımlı doğrulama açık ve tüm güvenlik önlemleri açık olmasına karşın bunun iyi mi mümkün olabildiğini araştırmaya başladım ve Feysbuk’un hesaplar merkezi adındaki bir bölümünden hesaplara erişilebildiği başka hesaplarla da öteki hesapların bir araya getirilmiş olduğu ve bu sayede blok halinde bu hesaplardan gönderi ve öykü paylaşımı yapılabildiğini fark ettim. Doğal bunun üstüne ben hesabımı geri almak için lüzumlu işlemleri başlattım kendimce fakat bunu icra eden kişiler bununla beraber hesabımdaki mail adresini telefon numarasını falan kaldırıp çift adımlı doğrulamayı dönem dışı bırakmayı başarmışlar bir şekilde.

‘Iyi mi oluyor?’ sorusu en önemlisi. Iyi mi olduğuna da baktığımda Feysbuk hesabı üstünden bu ulaşmayı gerçekleştirdiklerini, hesabıma ulaştıklarını gördüm. Dolayısıyla burada mühim olan 2-3 tane detay var. Bir tanesi Feysbuk hesabınızın şifresini oldukça yakın bir tarihte değiştirmediyseniz kesinlikle hesap güvenliği için şifrenizi acil bir şekilde güncelleyin. Bundan dolayı hesaplar merkezi üstünden açık ki oldukça rahat bir şekilde bu hesaplar çalınabilir, ele geçirilebiliyor.”

“ÇİFT ADIMLI DOĞRULAMAYI AÇIK BIRAKIN”

Hesabını geri aldığından tanımadığı birkaç hesabın daha Feysbuk hesabına bağlandığını belirten Kubilay, “Ben hesabımı geriye aldığımda ilk fark ettiğim şey hesaplar merkezinde tanımadığım 3 ya da 4 tane daha değişik insanoğlunun İnstagram hesabının olduğuydu. Bu beni oldukça şaşırttı. Denetim ettiğimde o kişilerin hesaplarından story paylaşımı falan da yapabildiğimi gördüm. Doğal ki derhal sonrasında bu şeyi iptal ettim. Bu izni hesapları kaldırdım hesaplar merkezinden fakat bu işlemi icra eden kişiler bununla beraber o hesapları da oldukça rahat bir şekilde erişebilmişler. Dolayısıyla İnstagram ve Feysbuk şifrelerinizi oldukça süratli bir şekilde güncellemeniz oldukça ehemmiyet arz ediyor. Çift adımlı doğrulamayı siz gene ne olur, ne olmaz açık bırakın” ifadelerini kullandı.

“HACKER’LAR YEPYENİ BİR YÖNTEM BULMUŞLAR”

Sosyal medya hesaplarında kullanılan mail adreslerinin güncel olması gerektiğine vurgu icra eden Kubilay şöyleki devam etti:

“Hem İnstagram hem Feysbuk adresinizin kayıtlı olduğu mail adresinin eğer kullanmıyorsanız kesinlikle etken kullandığınız bir mail adresine çevirin. Bundan dolayı benim Feysbuk’umda bulunan mail adresi bir süredir bu şekilde devamlı bakmadığım bir mail adresi idi. Dolayısıyla o mail adresinden de bu şekilde bir hesabınızı hücum olma ihtimali oldukça yüksek. Bu mevzulara dikkat etmeniz önemle arz ediyor. Bundan dolayı hacker’lar ya da fena niyetli kişiler yepyeni bir yöntem bulmuşlar. Sizin adınıza başka insanların dolandırılması adına bunu yapmanız oldukça mühim. Bundan dolayı burada yalnız bir hesap hack’lenmesinden söz etmiyoruz. Burada sizin adınıza başka insanların dolandırılmasından bahsediyoruz. Oldukça ehemmiyet arz eden bu mevzuya siz değerli üyelerimizin de dikkat etmesi oldukça mühim diye düşünmekteyim.” (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Veda mesajıyla sevenlerini hüzne boğmuştu! Resmen emekli olduVeda mesajıyla sevenlerini hüzne boğmuştu! Resmen emekli oldu
Bakanlıktan İBB hamlesi! İmamoğlu'ndan tepki: Ok yaydan...Bakanlıktan İBB hamlesi! İmamoğlu’ndan tepki: Ok yaydan…
Erdoğan ödül alan iki ismi sahnede böyle barıştırdıErdoğan ödül alan iki adı sahnede bu şekilde barıştırdı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası