SON DAKİKA | Dünya derin bir nefes aldı! 10 katlı bina yüksekliğindeki Çin roketi parçalanarak Pasifik Okyanusu’na düştü

Son dakika: Tüm dünyanın nefesini tutarak endişeyle beklediği haber sonunda geldi. Çin’in kontrolünü kaybederek Dünya’ya doğru düşmeye süregelen tonlarca ağırlıktaki roketinin akıbeti belli oldu. Kontrolsüz bir şekilde dünyaya doğru yaklaşan Çin’in tonlarca ağırlıktaki roketinin düşeceği yer merak edilmeye başlanmıştı. Dünya çapında endişeyle takip edilen rokete dair ilkin ABD Uzay Komutanlığı’ndan flaş bir izahat geldi. Komutanlığa nazaran, günlerdir dünyada paniğe yol açan roket, Pasifik Okyanusu üstünde parçalandı. Bu açıklamanın üstünden fazlaca geçmedenü Çin’den de rokete dair bir izahat yapılmış oldu. Böylece dünya rahat bir nefes aldı!

SON DAKİKA | ABD DUYURDU: ÇİN ROKETİ PASİFİK OKYANUSU’NA DÜŞTÜ

ABD Uzay Komutanlığı’nın Twitter’da yapmış olduğu açıklamaya nazaran Long March 5B roketi Pasifik Okyanusu’nun orta-güney bölgesinden atmosfere girdi. Aynı açıklamaya nazaran roketin atmosfere giriş zamanı 13.01 olarak kayıtlara geçti.

Komutanlık roketin tam düşüş bölgesi için Çin makamlarının açıklamalarını işaret ederken, Çin’den bir izahat geldi.

ÇİN’DEN DÜNYA’YA DÜŞEN ROKET AÇIKLAMASI

Reuters’ın haberine nazaran, Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) yapmış olduğu açıklamada, Long March 5B roketinin kalıntılarının, saat 13:08’de (Pekin saatiyle 18:08’de) atmosfere tekrardan girdiğini söylemiş oldu. Ajans, kalıntıların çoğunun atmosfere giriş esnasında yandığını belirterek, geriye kalan kalıntıların indirilmiş olduğu yerin koordinatlarını paylaştı.

TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDAN YENİ AÇIKLAMA GELDİ

Söz mevzusu fırlatma aracının Türkiye’ye düşeceği yönündeki çeşitli haberlere karşılık dün Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

“Long March 5B fırlatma aracının dünyaya geri dönüş yörünge parametreleri hakkında resmi duyuru hemen hemen yapılmamıştır. Çin tarafınca fırlatma aracının inişi hakkında kati tahminler lüzumlu durumda verilecektir.”

Açıklamada, TUA’nın CNSA ile yazışma halinde olduğu ve karışıklığa meydan vermemek adına sadece resmi ve güncel bilginin paylaşılacağı bildirilmişti.

**TUA, bugün toplumsal medya hesabı üstünden yeni bir izahat yapmış oldu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çin’e ilişik Long March 5B taşıyıcı roketinin enkazı atmosfere giriş yapmıştır. TUA olarak Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) ve Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi (CMS) ile iletişimimiz kapsamında;
4 Kasım 2022 saat 18:08 (Pekin Saatine Gore) sularında Long March 5B taşıyıcı roketinin enkazı okyanus alanında 101,9° Batı Boylamı ve 9,9° Şimal Enlemi civarında (Pasifik Okyanusu) bulunmaktadır.
Tekrardan giriş (re-entry) esnasında, vasıta üstünde yer edinen cihazların çoğunun imha edilmiş olduğu doğrulanmıştır.”

Uzay araştırmaları oldukça masraflı sadece kimi zaman de tehlikelerle dolu. Dünya çapında birçok uzay ajansı uzaya gidebilmek, uzayı birazcık daha iyi anlayabilmek adına emekler gerçekleştiriyor. Çin’in yapmış olduğu da buydu. Son dönemde uzay araştırmalarına hız veren Çin, kendi uzay istasyonu olan Tiangong’u inşa etmeye başladı. Pazartesi günü ise uzay istasyonunun son parçası olan Mengtian modülünü göndermek için Long March-5B Y4 roketini fırlattı. Sadece 10 katlı bina yüksekliğindeki bu roket, Dünya için bir tehdit unsuru haline geldi.

TÜM DÜNYA ENDİŞEYLE TAKİP ETTİ

Tüm dünya Çin roketini endişeli bir şekilde takip etmeye başlamıştı.

China rocket

ARALARINDA TÜRKİYE DE VARDI

The Aerospace Corporation’ın Yörünge Enkazı ve Tekrardan Giriş Emekleri Merkezi’nde (CORDS) Proje Lideri olan Gregory Henning, dün Daily Mail’e verilerle ve modellerle tahmin yapmak için fazlaca fazla belirsizlik bulunduğunu söylemiş ve şunu eklemişti: “Tam yeri, hakkaten girene kadar bilinmeyecek.”

The Aerospace Corporation’ın ilk tahmininde ise roketin düşmesi beklenen ihtimaller içinde güzergahta Türkiye de yer alıyordu. Bu Türkiye de risk altında demekti.

harita1

Sadece sonraki tahminlerde Türkiye’nin büyük bir kısmı ihtimaller içinde güzergahtan çıkmıştı. Roketin Türkiye’ye düşme ihtimalinin son aşama düşük olduğu iddia açıklanmıştı.

tahmin

İSPANYA’DAN FLAŞ KARAR!

Reuters’ın Katalonya’daki acil durum yetkililerine dayandırdığı haberine nazaran, Çin’in kontrolden çıkan roketinin kalıntılarının geçmesi beklendiği için İspanya, hava sahasının bir kısmını kapattı.

Öte taraftan uzay endüstrisi liderleri, Çin’i kontrolsüz şekilde Dünya’ya geri dönen ve insan yaşamı ile mülkiyetlerini tehlikeye atan roket gövdesi sebebiyle kınadı.

Bir çok çağıl roket itme enerjisini kullanarak kendilerini Pasifik Okyanusu’nun uzak bir yerine düşürmek için tasarlanıyor. Sadece Long March 5B bu şekilde bir roket olmadığı için bu şekilde bir çekince meydana geldi.

SOSYAL MEDYADAN ÇİN ROKETİ PAYLAŞIMLARI: “GETİRİN KUTSAL TAŞLARI”

çinroketi

Çinroketi2

Çinroketi3

Çinroketi4

(*10*)ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Elon Musk kötü haberi verdi! Twitter'ın gelirinde büyük düşüş yaşandıElon Musk fena haberi verdi! Twitter’ın gelirinde büyük düşüş yaşandı
Batman'da husumetli ailelerin barış töreni kana bulandı! Çıkan kavgada 7 kişi yaralandıBatman’da husumetli ailelerin sulh töreni kana bulandı! Çıkan dövüşte 7 şahıs yaralandı
Şeytanın aklına gelmez! Buldukları yöntemle milyonluk vurgun yaptılarŞeytanın aklına gelmez! Buldukları yöntemle milyonluk vurgun yaptılar

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası