Sci-Tech: Dubai’de şirketler pandemi sonrası yapay zekayı daha insancıl kılma arayışında

Dijital teknolojiye küresel korsanlık hızla büyümekçe, markalar daha insansı teknolojiyle sahiplerine nasıl daha iyi ulaşabileceklerini bulma arayışında. Dubai’deki mülkler, kullanıcılarının güvenini kazanmak için yapay zekayı “etik nitelikler” olarak nitelendirdikleri yaygın eğitiyor.

Pandemi ile gelen çıkma yasakları teknolojiye ne kadar koruyucu olduğunu bir kez daha gözetleyenin önüne serdi. Bu da, ekranların ön alışveriş yapan ve hızla artan kullanıcılar nasıl daha iyi ağırlanacağı konusunda markaları çözümler üretmeye itti.

Orta Doğu’daki mülk sahipleri gittikçe daha fazla internetten karşılıyor. Oysa 2020, sektör satışları üzerine yazılan metinden yola çıkarak sert bir düşüş yaşadı.

Bazı kısıtlamalara göre bunun sebebi internet üzerindeki islemlerin insani yanının alınması.

Dubai merkezli Getbee adlı şirket ise “kişiselleştirilmiş alışveriş platformu” adını verdiğinde yaratarak, markaların müşterileri ile daha iyi bağlantıya girmelerini sağlıyor. Müşteriler seçebildikleri temsilciler sayesinde ürünler hakkında bilgi alabiliyor ve yönlendirilebiliyor.

gizli tepe yöneticisi Thea Myhrvold platformlarının yaklaşık 20 markanın kullandığını ve küresel modalarının düşüşe geçişleri 2020’de kişilerin çevrimiçi satışlarının yüzde 28’inin görüldüğünü söylüyor.

Myhrvold, “Çevrimiçi alışveriş yalnız yapılmış bir deneyim olabilir. Ama en sonunda hepsini bir şeyler alınıyor” diyerek içerdiği yüzde 86’sının bir makine ile yazışmaları yerine bir yetkilinin onların ile ilgilenmesini tercih ettiğinin içeriğini çiziyor ve ekliyor: “İşte bu nedenle kişiselleştirilmiş satın alma deneyimi gerçekten işe almak”.

Lancome ve Faces gibi lüks perakende devlerini temsil eden Chalhoub Middle East, platformları insanlaştırmanın özellikle pandemiden sonra gelecek vaat edeceğini söylüyor.

Chalhoub Dijital Proje yöneticisi Aleksandra Harcıarek platformu sayesinde işletmelerin zaman kaybetmediğini ve böylece hayatta kalabildiklerini ifade ediyor.

Teknoloji ve yalan ikilemi

İnsanın ön ortamında olduğu yeni bir teknoloji yaratma gerekliliğini göz önünde bulunan teknoloji geliştiriciler, yapay zeka gibi teknolojilere insan girdiğinin yayılmasının ne kadar hayati olduğunu isaret ediyor. Bu da şu soruyu soruyor: Teknoloji yalan mı söylüyor?

Her şeye insanın girmesine bağlı olmasından dolayı bu zorluklardan “evet” olarak şekilleniyor. Burada yapay zekaya girilen bağlantı kilit önemdedir.

2015’te Amazon’un yapay zeka işe alma motoru, “kadın” yarışması kullanılan özgeçmişlerin daha az tercih edildiği tespit edildi.

2018’de bir MIT çalışması ise otomatik yüz tanıma algoritmalarının beyaz tenlilere kıyasla koyu tenlilere karşı daha yüksek algılama hatalarına sahip olduğunu buldu.

2020’de bu tür inceleme sorunları Microsoft, IBM ve Amazon’u ırksal profil oluşturma ve kitlesel gözetleme yapılması endişesi ile yüz tanıma programlarını polise satmayı reddetmeye itti.

Buna rağmen Price Waterhouse Coopers’a göre işletmelerin yalnızca yüzde 25’i yapay zekaya yatırım yapmadan önce etik sonuçlarına göz önünde bulunuyor. Teknolojinin 2030’a kadar küresel ekonomiye yaklaşık 13 geçişinde eurodan yararlanılacağı tahmin ediliyor.

DatumCon girşimi, güvenli petrol skopajı elde etmek için yapay zeka ağlarını eğitiyor.

Şirket bazı özel görevlerin yerine getirilmesinde yapay zekaların insanlardan daha üstün olduğunu belirtiyor. Yine de duyguları tespit etme gibi daha karmaşık olanlar için insan rehberliğine ihtiyaç duyuluyor.

Yapay zekayı daha insani veya etik hale getirmek için nasıl bir eğitim aldığını kabul ederek sorumuza ise DatumCon’un tepe yöneticisi Cesar Andres Lopez veri sahibi olarak yanıt veriyor:

“Dubai’de bir ağ kurmamızı düşünelim. Verilerin yerel özelliklerini yansıtmayı görmek için veri dağıtım bölgesinin insanlardan olduğundan emin oluyoruz.”

DatumCon, her bir temel duygunun saptanmasını sağlamak için yerli bir psikolog tarafından denetlenen 30 bin farklı yüz kullanıyor. Böylece insan bilincine ve vicdanına daha fazla sahip bir teknoloji yaratma hedefleniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası