Sci-Tech: Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a inmek için gün sayıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), oğul birkaç senedir uçuş uzay programı kapsamında hummalı bir çalışma içindeydi. Geçen sene kendi geliştirdikleri uyduları ve ilk astronotları Hazza Al Maansouri’yi Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiler.

Ancak ülke şu anda gözünü Mars’a dikmiş durumda. BAE Kızıl Gezegen’de yapmak için kendi mühendisleriyle bir uzay mekiği tasarladı.

Sarah Al Amiri, BAE Üstün Bilimler Devlet Bakanı, “Emirlikler Mars” görevi tüm sene boyunca Mars’tan biz veri göndermeyi amaçlıyor. Peki bu neden bu kadar önemli? Mars’ta meydana gelen iklim değişikliği ve Mars’ın atmosferindeki dinamikleri ve hava değişkenlerini anlamamız gerekiyor. Bu sayede Kızıl Gezegen’de neler olup bitiyor anlayacağız.” diye konuştu.

Bakan konuyla ilgili olarak, “Neden ev bu ada uğraşıyor? Çünkü bu sayede Dünya’da meydana gelen gelen iklim değişikliğini ile ilgili birçok şey de öğreneceğiz. adamak.

Mars’a ulaşmak Birleşik Arap Emirlikleri için büyük önem taşıyor.

‘Emirlikler Mars’ Projesi nedir?

Omran Sharah, Emirlikler Mars Projesi Başkanı ise”Birleşik Arap Emirlikleri şu anda sahip olduğu yaratıcı, yaşadıkları ve yaşadığı ekonomiye dayalı bölgelerde büyük bir değişiklik yapmak istiyor. Bunun için uzaya yatırım yapıyor. Emirlikler Mars görevini bu geçişi daha hızlandıracak.” projeyi söyleyerek anlattı.

Bu görevle ilgili bilimsel yönlendirmeler için özel aygıtlar kullanılması. Örneğin kızıl ötesi spektrometreler, alçak atmosferdeki bulut sistemlerini, atmosferdeki devinimi ve Mars’taki ısıyı ölçecek. Kaşif kameraları, yüksek bakışla morötesi bakışları ve alçak atmosferin incelemesini kolaylaştıracak. Morötesi spektormetre ise Mars’ta Savaş ve oksijenin ne kadar hızlı üst atmosfere geçecek araştıracak.

Omran Sharah: **”**Bu görev, çalıştırmanın su, gıda ve enerji tüketimini sağlamak da getiriyor. Elde ettiğimiz bilgiyi insanlığa da faydalı olacak. Uzay mekiğinin karşılaşacağı zorluklara rağmen çalışabilmesi için çalışıyor ve testi sonlandırmak istiyoruz. rampasına taşıyacağız.”

**Muhsin Alawadhi, Misyon Sistemleri Mühendisi (MBRSC): “**Toplamda üç adet düşük kuvvetli ve bir tane de yüksek kuvvetli antenimiz bulunuyor. bir batarya daha var.En atta ise uzay mekiğinin gücünü bildiren “yıldız izleyicisi” yer alıyor.”

Yedi ay sürecek yolculuklar boyunca Mars’ın gerçekleşmesine inmek, Birleşik Arap Emirlikleri için tarihi bir an olacak.

En zorlu sürecin mekiğin Mars’a kavuşmayı indiği an

Muhsin Alawadhi: “Uzay mekiği Mars’a yaklaşırken itici motorlar yer çekimine karşı kamp ateşi kırılacak. Eğer çok hızlı ya da çok yavaş inersek başarısız olacak. bu kritik süreler harcanacak.Uzay mekiğiyle iletişim kurmamız 12 ila 30 dakika arası sürüyor.

Yani tarihi an, bize haber geldikten 20 dakika önce?

**Muhsin Alawadhi: “**Evet, bu 20 dakika bizim için çok uzun olacak.”

**Sarah Al Amiri: “**Daha önceden bu proje üzerinde hiç hayal edemediğimiz bir şey bu… Yani son geri sayımla Mars’ın yörüngesine ulaşacağız.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin genç mühendis bilim ve insanlarının temmuzdan sonra hayallerine bir adım daha atmaya çok yakın.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası