Sanatla teknolojiyi birleştiren NFT nedir? Neden bu dijital varlığa yatırım yapılıyor?

Kripto para birimleri artık hükümetler ve küresel büyük yükler tarafından tanınıp kabul ediliyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar, yeni dijital düşüşün artmasına yardımcı oldu. Onlardan biri de değiştirilemez jetonlar olarak bilinen NFT’ler.

2020’nin ilk yarısında NFT’de 12,1 milyon Euroluk işlem hacmi vardı. Yeni bölümleri sanatla birleştiren bu yeni endüstri, 2021’in üçüncü çeyreğinin sonunda 9,4 milyar Euro hacme ulaşarak adeta fırladı.

NFT nedir?

Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, ‘Non-Fungible Token’in anlatımı. NFT, dijital ortama sahip olduğunu kanıtlayabilen benzersiz bir koruyucu olarak biliniyor. Dijital sanat ürünlerini ve diğer koleksiyonları, blok zincirinde ticaret kolay doğrulanabilir varlıklara dönüştürüyor.

NFT’lerin gelişmesine kadar dijital sanat, Monet veya Picasso’nun bir başyapıtının sahip olduğu değere sahip değildi. Bunun nedeni, dijitalin bir düğmeye basarak kolayca silebilmesi ve orijinali görememesi neredeyse imkansız hale getirmek.

Sacha Jafri, yazılımın bunu nasıl mümkün kıldığını açıklıyor. “Bir sanat eserini tarayan bir yazılım var. Taklit olamaz. Kesinlikle imkansız. Boş bir kağıt parçası ile başka bir boş kağıt tararsanız, bunların olması, çünkü bu yazılım, arasındaki farkı biliriz.”

En pahalı NFT

NFT yasakları Cryptopunks, Bored Ape Yacht Club ve Cool Cats gibi sanat koleksiyonları yer alıyor.

Bu koleksiyonların her biri 10.000 adet dijital sanat eseri ile sınırlı. Her gün binlerce NFT sanat eseri satılıyor. Christie’s veya Sotheby’s tarafından bir müzayedede bulunan geleneksel sanat eserleri gibi, eser ne kadar nadir olursa, alabileceği fiyat o kadar yüksek oluyor.

Bir Cryptopunks 472 milyon Euro’nun üzerinde satılarak rekor kırdı. Bu sanat eseri, çocukların NFT satışlarının önemini gösteriyor.

NFT’lere neden yatırım yapılıyor?

Birinin neden bir cep telefonuna veya dizüstü bilgisayarına kolayca kopyalayabileceği bir eşyaya yatırım yaptığınızı merak edebilirsiniz. Pahalı NFT’ler, sosyal medya hesaplarında zenginlik sergilemek için profil resimleri olarak kullanılıyor.

Pek çok insan, çevrimiçi bir topluluğun parçası olmak için NFT’lerin dünyasını satın alıyor. NFT’lere sahip olmak size özel içeriklere ve canlı etkinliklere erişim sağlayabilir.

Dijital elde etmek, kısa sürede satın almak için miktar para kazanmak için NFT pazarlarını kullanıyor. Ayrıca, birçok küresel iş modeli, NFT ticaretini içerecek şekilde yeniden şekilleniyor. Tek bir NFT birden çok kez satın alınabilir ve satılabilir, ancak alıcı, her satışta orijinal sahibine veya yaratıcısına bir telif ücretinin kaldırılması zorunludur. Telif ücreti genellikle yüzde 10 civarındadır.

Euronews’e konuşan Jumy’nin Kurucu Ortağı Charles Morin, “NFT, tam izlenebilirliğe sahip olduğu için, eseri ilk yapandan en son sahibine kadar takip edemiyorsunuz. Yani sanatçı yüzde 5, yüzde 10 ya da yüzde 50’ye kadar komisyon telif ücreti bedeli karar Veriyor. adamak.

NFT’lere katılmak ister mali çıkarlardan, istesek sadece bir sanat eserinin sevgisinden kaynaklansın, bu piyasanın geleceği parlak görünüyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası