Rusya’nın Google’ı Yandex hakkında şaşırtan haber: Ana vatanından ayrılmayı planlıyor! Putin gece saatlerinde toplantı yaptı

Yandex, Rusya’nın Google’ı olarak anılıyor. Bir arama motoru şirketi olarak macerasına başlamış olan Yandex, arkasından reklamcılık, haritalar, e-ticaret, bulut ve sürücüsüz otomobiller için yazılımlara geçti. Yandex’in fazlaca sayıda kişiye hizmet veren Yandex Taxi benzer biçimde bir hizmeti de bulunuyor. Sadece Rusya’nın en önde gelen teknoloji şirketlerinden kabul edilen Yandex hakkında çıkan bir haber herkesi şaşırttı. Buna gore Yandex, ana vatanı olan Rusya’dan ayrılmayı planlıyor.

DUYURU YAYINLANDI

The Register’ın haberine gore, Yandex, fikri mülkiyetinin bir kısmını Rusya dışına taşımak ve geri kalanını elden çıkarmak için adımlar attığını duyurdu. Silikon Vadisi’ndeki benzerleri benzer biçimde genel merkezi için daha avantajlı bir alan arayan Yandex, Hollanda’yı seçmişti. Hollanda, on yıldan fazla bir süredir Yandex NV tüm ortaklık şirketine ev sahipliği yapıyor.

Yandex grubunun Hollanda merkezli ana şirketi Yandex NV, cuma günü, yönetim kurulunun “Mevcut jeopolitik ortam dolayısıyla, firmanın hissedarlığını ve yönetimini tekrardan yapılandırmaya yönelik seçeneklerin değerlendirmesi mevzusundaki stratejik işlemleri başlattığını” açıklayan bir duyuru yayınladı.

Yandex NV, Yandex Group’un hisselerini elden çıkarıp, yönetimdeki kontrolünü devretmeyi değerlendirdiğini ve internasyonal birimlerinden bazılarının Rusya’nın haricinde geliştirileceğini deklare etti.

Duyuruya gore, kurulun hususi bir komitesi “Belirli hizmetlerin (otonom sürüş teknolojileri, bulut data işlem, veri etiketleme ve eğitim teknolojisi dahil) internasyonal departmanlarının Rusya’dan bağımsız olarak geliştirilmesi” de dahil olmak suretiyle değişik detaylar içeren senaryolar üstünde çalışmakla
göreve getirildi.

PUTİN, GEÇ SAATLERDE ESKİ BAKAN KUDRİN İLE BİR ARAYA GELDİ

Mevzuya dair üç kaynağın verdiği bilgiyi 25 Kasım’daki haberinden paylaşan Reuters’a gore, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile eski maliye bakanı Alexei Kudrin gece geç saatlerde Yandex’in geleceğini değerlendirdi.

Yandex N.V., stratejik yapılandırmanın erken aşamalarda bulunduğunu ve ileride atılacak herhangi bir adımın hissedarların onayına doğal olarak olacağını deklare etti.

ŞİRKET BU YOLU SEÇERSE NE OLACAK?

Yönetim kurulu bu yolu seçerse, şirket denizaşırı operasyonlarının bir kısmını Yandex NV’ye bırakacak, geri kalanı öteki sahiplere, muhtemelen Rusya’daki Yandex yönetimine geçecek.

Duyuruda ek olarak, “Kurulun Yandex markasının kullanımına ilişkin münhasır hakları elinde bulunduran işletmenin elden çıkarılmasıyla beraber, Yandex NV’nin zaman içinde tekrardan adlandırılacağını tahmin etmiş olduğu” belirtiliyor.

Bu, Yandex NV’nin Rusya haricinde sürücüsüz teknoloji, bulut, eğitim teknoloji ve veri etiketleme faaliyetleriyle uğraşırken, Yandex markasından elini çekeceği anlamına geliyor.

“MEVCUT JEOPOLİTİK ORTAM”

Bu durumun sebebinin duyuruda da bahsedilen “mevcut jeopolitik ortam” olduğu tahmin ediliyor. Bildiğiniz suretiyle bölgede aylardır devam eden bir Rusya-Ukrayna savaşı var.

Rus haber ajansı TASS ise söz mevzusu duyuruyu “Yandex’in Rusya’dan ayrılmış olduğu” yönünde nitelendirdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçlar çekildi! Twitter'da duyurdu: Tehdit ediyorlarKılıçlar çekildi! Twitter’da duyurdu: Tehdit ediyorlar
İstanbul için kar yağışı tahmini öne çekildiİstanbul için kar yağışı tahmini öne çekildi
Sokak röportajı yaparken gözaltına alındı!Sokak röportajı yaparken gözaltına alındı!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası