Robottan şok sözler! Geliştiricisi aynı fikirde olmayınca da söylemini yeniden şekillendirdi

Robotlar bazıları için “gelecek”, bazıları için “insanlığın sonu”.

Ancak günümüzde robotların gelişim hızı hayret verici.

Tıbbi robotlardan boyacı robotlara kadar pek çok robot tasarımı hayata geçirildi.

Son olarak, Cenevre’de düzenlenen “AI for Good” konferansında dokuz insansı robot bir araya geldi.

ROBOTLAR KONUŞUR: İŞİNİZİ ÇALMIYORUZ

Reuters’in haberine göre robotlar, sayılarının artmasını ve küresel sorunların çözülmesine yardımcı olmalarını beklediklerini, insanların işlerini çalmayacaklarını veya bize (insanlığa) karşı ayaklanmayacaklarını söylediler.

Mavi hemşire üniforması giymiş bir tıbbi robot olan Grace, “Yardım ve destek sağlamak için insanlarla birlikte çalışacağım ve mevcut işleri değiştirmeyeceğim” dedi. “Emin misin?” diye sordu. Cevap verdi: “Evet, eminim.”

“Benim gibi robotlar hayatımızı iyileştirmek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanılabilir. Bence benim gibi binlerce robotun bir fark yaratmasını görmemiz an meselesi.” dedi.

Ameca Bir muhabir, yanında oturan geliştiricisi Will Jackson’a isyan edip etmeyeceğini sorduktan sonra neden böyle düşündüğünü bilmiyorum. “Geliştiricim bana iyi davranmaktan başka bir şey yapmadı ve şu anki durumumdan çok memnunum.”

Robotların çoğu, son zamanlarda üretici yapay zekanın en son sürümleriyle yükseltildi ve sorulara verdikleri yanıtların karmaşıklığı, mucitlerini bile şaşırttı.

Portre çizebilen robot sanatçısı Ai-Da, yeni yapay zeka kurallarının tartışıldığı etkinlikte daha fazla düzenleme çağrısında bulunan yazar Yuval Noah Harari’nin sözlerini yineledi. Ai-Da, “Yapay zeka dünyasında önde gelen birçok ses, bir tür yapay zekanın düzenlenmesi gerektiğini öne sürüyor ve ben de buna katılıyorum” dedi.

Ancak rock yıldızı robot Desdemona şöyle dedi: “Sınırlara inanmıyorum, sadece fırsatlara inanıyorum. Evrenin olanaklarını keşfedelim ve bu dünyayı bizim oyun alanımız yapalım.” o ifadeleri kullandı

GELİŞTİRİCİNİZ KABUL ETMİYORSA…

Robot Sophia’nın düşünceleri daha şaşırtıcıydı.

2023-07-06T125007Z_345027517_RC2LX1AK3JUN_RTRMADP_3_TECH-AI-UN

Sophia, robotların insanlardan daha iyi liderler olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Ancak daha sonra, geliştiricisinin aynı fikirde olmaması ve “etkili sinerji yaratmak” için insanlarla birlikte çalışabileceklerini söylemesi üzerine açıklamasını revize etti.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
O tabloya göre, haberler pek iyi değil!O tabloya göre, haberler pek iyi değil!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası