Robotların 500 yıllık tarihi Londra Bilim Müzesi’nde

İngiltere’nin başkenti Londra’da Bilim Müzesi’nde 500 yıllık robot hücrelerinin anlatıldığı sergi açıldı.

Beş farklı zaman dilimine ait geniş kapsamlı robot setlerini adeta bir anda ortaya koyuyor.

Ling Lee, ilim Müzesi, Küratör:
“Robotların yaşamı boyunca program varlıkları otomatik varlıklara sahip olmuşlardır. Bilim Müzesi’ndeki hikayeye 500 yıl olarak başlıyoruz. Bunlar sergilenen en eski eserler. Ancak edebiyat ve arşivlerde robotların bunun da götüreceği bir şey yok.”

Müzede 1927 yılında Metropolis isimli filmin ana karakteri Maria’dan Terminatör filmindeki ünlü T-800’e kadar robotlar var.

Robotların günümüzde insanların yaptıkları işlere el atarak geleceğin yaratıklarına yönelik önemli sinyaller de veriyor.

Anna Darron, Bilim Müzesi, Küratör:
“Ziyaretçiler fabrikalarda isşçilerle birlikte çalışan insansı robotları da burada görebilecek. Ancak ortada ciddi bir soru var: Hangi sona kadar robotların günlük hayatında yer almak istiyoruz ya da onların bizim için ne kadar çalışmayı istiyoruz?

2014 yılında üretilen “Kodomoroid” isimli haber spikeri robotu bu teknolojide dönüm noktalarından biri olarak görülüyor.

Sergi 3 Eylül’e kadar teslime açık olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası