Rekabet Kurulu, büyük bir para cezası kesmişti! WhatsApp’ın sahibi Meta’ya bir ceza da ABD’den geldi: Milyonlarca dolar…

Rekabet Kurulu, dün Meta’ya 346,7 milyon lira yönetimsel para cezası vermiş ve Feysbuk, WhatsApp ve Instagram’ın sahibine büyük bir para cezası kesmişti. Meta’ya verilen bu büyük para cezası hala gündemden düşmemişken, flaş bir gelişme daha yaşandı. Meta’ya fena haber bu kez ABD’den geldi.

META’YA ABD’DEN ŞOK CEZA!

ABD’de Feysbuk, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, siyasal kampanyaların finansmanını izahat yasasını kasten ve tekraren ihlal suçundan 24,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Washington eyaletine bağlı King County Yüksek Mahkemesi Yargıcı Douglass North, Meta’nın Adil Kampanya Uygulamaları Yasası ihlalini karara bağladı.

Hakim North’un Meta’ya verdiği 24,7 milyon dolarlık ceza, Adil Kampanya Uygulamaları Yasası kapsamında verilen en büyük ceza oldu.

Washington Başsavcısı Bob Ferguson ise 2018’de de söz mevzusu yasayı ihlal etmiş olduğu için Feysbuk’a dava açılması sebebiyle azami sınırın uygun bulunduğunu belirtti.

Washington’ın siyasal kampanyaların finansmanı izahat yasası, reklam şirketlerinin siyasal reklam alan müşterilerinin bilgilerini, hedef kitlesini, reklam maliyetinin ödeme şeklini, görüntüleme sayısını kayıt altına almasını ve talep edilmesi halinde kamuoyuna açıklanmasını gerektiriyor.

Tv istasyonları ve gazeteler bu yasaya uyarken Meta, “yasanın anayasaya aykırı ve tamamen uyulmasının sanal olarak neredeyse olanaksız olduğu” nedeni öne sürülerek itiraz ediyor.

Feysbuk, yayınladığı siyasal reklamların arşivlerini tutarken bu tarz şeyleri yasa uyarınca gerektiğinde açıklamıyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Merkeze lavaboyla girip gündem oldu! Şimdi ise yüreklere su serptiMerkeze lavaboyla girip gündem oldu! Şimdi ise yüreklere su serpti
Türkiye ile İsveç arasında kritik temas!Türkiye ile İsveç içinde eleştiri temas!
MLKP üyesi Cebrail Gündoğdu, adliyeye böyle götürüldüMLKP üyesi Cebrail Gündoğdu, adliyeye bu şekilde götürüldü

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası