Radyo frekans tanıma çipleri Brüksel ofislerine girdi

İmplant yoluyla deri altına yerleşik çipler sayesinde hayat kolaylaşacak.
Brüksel’deki bir pazarlama ve teknoloji şirketinde çalışan personel üyeleri gönüllü olarak Radyo frekansı tanıma çipini ellerine geçirme konusunda anlaştılar.

Şirket CEO‘su Vincent Nys, çevrim içi kitleri 12 çalışan sekizdanine yerleştirdiklerini belirtti ve ekledi: “Şimdi sistemleri kuran bibiz her şeyi biz kontrol ediyoruz. Ancak hükumetler bir gün maliyetleri piyasaya sürülür ve kaçınılmaz olarak zorunlu önlemlersa, olumsuzlar yaşanabilir. Gizliliği nasıl ele alacağımızı, güvenlikle nasıl başlayacağımızı, hangi veriyi üzerimize yerleştirebileceğimize kim karar verecek?”

NewFusion geliştiricisi olan Dries Van Craen, çip ile kullanım yazılımı tasarlayan isim. Dries Van Craen çifti başka ne canavarıni ve elektronik çipine bağlanabileceğini anlatıyor:

“Çipinizi taradıktan sonra kişisel bilgilerinizi ekleyebileceksiniz en sevdiğiniz Spotify parçanız ofisinizde çalınacak. Okullar dinlediğiniz aslında sadece bir kişiselleştirilmiş gösterge tablosundan ibaret olacak. Sadece birkaç saat içinde neler yapılabileceğini gösteren bir vitrin olarak da kullanılabilir. Birkaç ay içinde bir imaj, birkaç yılda ise bu kişisel ayrıntılarla kişisel kimliğinizi inşa edebilirsiniz.”

Simdilik, ofis kapılarını açmak ve akıllı telefonlarda elektronik kartvizit yollamak için çipi kullanıyorlar. Ancak gelecekte çipler banka kartlarının yerine geçebileceği gibi, toplu taşıma araçlarında da kullanılabilir.

Herkesin ‘ideal dünya’ görüşünden ikna olmuyor. Belçika Ligue des Droits de l’Home’da yayınlanan bir makale bu tecrübeyi ‘gerçek bir tehlike’ ve ofislerdeki ‘toplam kontrol anlamı’ gelen2 isçiler olarak nitelendirdi.

2015 yılında ilk kez ofise girişler ve tiyatro makinesini kullanabilmek için kollarına benzer çipler yerleştirmişti.

Avrupa’da ise benzer teknoloji ilk kez 2013 yılında İspanya’da kullanılmaya başlandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası