Önce Twitter, sonra Meta şimdi de Amazon! Büyük şok yarattı… Bu haber, 10 bin kişiyi etkileyecek

Twitter başlattı, Meta devam ettirdi, şimdi ise gözler Amazon’a çevrildi. ABD ve Avrupa’da teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası genişliyor. Hatırlayacağınız suretiyle 44 milyar dolar karşılığında Elon Musk’ın olan Twitter oldukca sayıda çalışanıyla yollarını ayırmıştı. Twitter çalışanlarının yüzde 50’sinin işine son verildiği bildirilmişti. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg ise 9 Kasım’da şirket çalışanlarıyla paylaşmış olduğu mesajda, iş gücünde yüzde 13 oranında azalmaya gitme ve 11 binden fazla çalışanın işine son verme sonucu aldığını aktarmıştı. Şimdi bir fena haber de Amazon için geldi.

10 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARMAYA HAZIRLANIYOR

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un bu hafta büyük çaplı işten çıkarma organize ettiği bildirildi. New York Times’ın (NYT) mevzuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, küresel ekonomide belirsizliğin artmasıyla Amazon’un küresel iş gücünün yüzde 3’üne denk gelen 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı aktarıldı.

Haberde, işten çıkarmaların insan kaynakları, perakende ve suni zeka destekli sanal asistan Alexa şeklinde ürünleri içeren cihazlar departmanından olacağı ve bu hafta başlamasının beklendiği kaydedildi.

“KURULUŞUNDAN BU YANA EN BÜYÜK İŞTEN ÇIKARMA”

Amazon tarafınca mevzuya ilişkin hemen hemen resmi bir izahat yapılmazken, gerçekleşirse ABD’li firmanın 1994’teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarması olacak.

Küresel ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya olan firmalar, maliyetlerini düşürmeye yönelik adımlar atmak ve işe alımları durdurmak zorunda kalıyor.

Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, şirketleri yeni duruma uyum sağlamaya zorluyor.

İşten çıkarmaları dijital ortamda takip eden Layoffs.fyi verilerine nazaran, dünya genelinde 788 teknoloji şirketi bu yıl 120 bin 699 çalışanının işine son verdi.

ABD’DE TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE İŞTEN ÇIKARILANLARIN SAYISI 67 BİNİ AŞTI

ABD’de bilhassa teknoloji alanında etkinlik gösteren birçok şirket, çalışan sayısında azalmaya gitme yada işe alımları durdurma sonucu aldı.

Crunchbase’in verilerine nazaran, kasım ortası itibarıyla ABD’de teknoloji sektöründeki bu yıl 67 bini aşkın çalışan işinden oldu.

Uzmanlar, birçok teknoloji şirketinin salgın döneminde fazla işe alım yaptığını ve şimdi zor zamanlar yaşadığını ifade ediyor. Amazon ve Meta şeklinde 3. çeyrek finansal neticeleri beklentilerin arkasında kalan teknoloji şirketlerinin piyasa değerlerinden milyarlarca dolar eridi.

(AA)

(*10*)ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İşte YouTube'un yeni 'lideri': Dile kolay... 11.8 milyon!İşte YouTube’un yeni ‘lideri’: Dile kolay… 11.8 milyon!
Dökülmeden ve beyaz saçtan kurtulmanın doğal yoluDökülmeden ve beyaz saçtan kurtulmanın organik yolu
İki farklı ankette iki farklı sonuç!İki değişik ankette iki değişik netice!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası