Önce sıvıya dönüştü, sonra tutulduğu ‘hapishaneden’ kaçtı! İzleyenler gözlerine inanamadı

Robotlar artık oldukça daha çok gündem oluyor. Şifacı robot yada hemşire robot derken, bilim adamları robot biliminde bir çığır açtı. Robot biliminde devrim olarak nitelendirilebilecek bu gelişmede, güçten taviz vermeden sıkıntılı ortamlarda gezinmek için sıvı ve metal haller içinde geçiş yapabilen biçim değiştiren bir robot geliştirildi.

SIVILAŞABİLEN ROBOT, ‘HAPİSHANEDEN’ KAÇTI!

Science Alert’in haberine bakılırsa, bilim adamları sıvılaşabilen bir insansı robot ortaya çıkarmayı başardı. Araştırmacılar, minik robotlarını bir takım testten de geçirdi.

Robotun sıvıya dönüşerek tutulduğu ‘hapishaneden’ kaçabildiğini gösteren bir görüntü ise inanılması güç o anları gözler önüne serdi. Robot, minik bir hapishane hücresinden kaçmak için sıvı hale gelmiş olarak eridi, arkasından parmaklıkların arasından sızdı ve parmaklıkların öteki tarafında tekrardan şekillendi.

robot3

Ek olarak robotlar, hendeklerin üstünden atlama, tırmanma ve nesneleri hareket ettirmek için ikiye bölünüp beraber çalıştıktan sonra yine birleşme becerisi de sergiledi.

Çin’deki Hong Kong Çin Üniversitesi’nden mühendis Chengfeng Pan, “Robotlara sıvı ve katı haller içinde geçiş yapma becerisi kazandırmak, onlara daha çok işlevsellik kazandırıyor” dedi.

Robotlar bununla beraber manyetik.

Robotların gerçek hayatta birçok alanda kullanılabilecekleri düşünülüyor. Sadece detaylı araştırmalar yapmak gerekebilir.

Araştırma, Matter’da yayımlandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Mr. Tweet oldu! Ama şimdi de...Mr. Tweet oldu! Fakat şimdi de…
Kasadan her gün 30-40 bin lira çaldı, aylarca kimse anlamadı! 11 milyon TL'lik akıl almaz vurgunKasadan her gün 30-40 bin lira çaldı, aylarca kimse anlamadı! 11 milyon TL’lik akıl almaz vurgun
Sinan Ateş cinayetinde yeni gelişme! Üçüncü kez gözaltına alındıSinan Ateş cinayetinde yeni gelişme! Üçüncü kez gözaltına alındı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası