O mektup her şeyi değiştirdi… ABD basını “Ukrayna, alternatiflerini arıyor” başlığıyla verdi! Musk buna ne diyecek?

Elon Musk’ın Starlink hizmeti dünya genelinde artık bir trend. Dünya yörüngesinde bulunan Starlink uyduları vasıtasıyla yeryüzüne web elde eden Starlink’in bir trend olarak ifade edilebilmesinin en büyük sebebi ise aylardır Rusya ile harpte olan Ukrayna’da hizmete sunulmuş olması. Elon Musk’ın kararıyla ülkede etken hale getirilen Starlink hem Ukraynalıların hem de Ukrayna ordusunun iletişiminde büyük hisse sahibi oldu. Bu durum Ukraynalıların Elon Musk’a olan bakışına da pozitif yansıdı. Sadece günler ilkin ABD basınında ortaya çıkan haberlerle her şey aniden değişti. Adeta ortalık karıştı.

O HABERLERDE NELER VARDI?

O haberler, Pentagon’a giden bir mektupla ilgiliydi. CNN International tarafınca elde edilmiş flaş belgelere gore, Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Pentagon’a mektup yazdı ve firmanın artık Ukrayna’da Starlink uydu web hizmetini finanse etmeye devam edemeyeceğini bildirdi. Ek olarak, Ukrayna hükümeti ve askeri kullanım için sunulan Starlink hizmetinin finansmanının Pentagon tarafınca üstlenilmesinin talep edilmiş olduğu açıklandı. Habere gore, SpaceX’in hükümet satış direktörü bir mektupta, “Ukrayna’ya daha çok terminal affetme yada mevcut terminalleri belirsiz bir süre için finanse etme durumunda değiliz” dedi. Mektubun internasyonal basın kurumlarının manşetlerini süslemesiyle gözler Elon Musk’a çevrildi. Ve beklenen o izahat geldi.

ELON MUSK’TAN YANIT GELMİŞTİ

Elon Musk, o dönem ortalığı karıştıran mektup iddiası sonrası toplumsal medya hesabından bir paylaşım yapmış oldu. Ukrayna’ya verilen Starlink hizmetinin ücretsiz bir şekilde süreceğini beyan etti ve “Starlink hala para kaybediyor ve öteki firmalar vergi mükelleflerinden milyarlarca dolar alıyor olsa da biz Ukrayna hükümetini ücretsiz bir şekilde finanse etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bu izahat sonrası sular durulmuş gibiydi.

VE GÜNLER SONRA… UKRAYNA’DAN ‘ALTERNATİF’ AÇIKLAMASI GELDİ!

CNBC’nin haberine gore, Portekiz’deki bir teknoloji konferansına katılan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna hükümetinin Elon Musk’ın SpaceX uydu web hizmeti Starlink’e alternatifler aradığını söylemiş oldu.

Mykhailo_Fedorov_(cropped)

Fedorov, Musk’ın Ukrayna’da Starlink’i finanse etmesiyle ilgili herhangi bir problem görmediğini belirterek, “Operasyon şu anda iyi çalışıyor” dedi. Ek olarak, hükümetin Rusya’nın işgali ile kesintiye uğrayan Ukrayna’daki bilişim altyapısını desteklemek için yeni uydu yazışma araçları aradığını deklare etti.

Başka uydu iletişm araçları kullandıklarını da söyleyen Fedorov, “Buraya gelmemin sebeplerinden biri yeni ortaklıklar aramak ve yeni ortaklarla bağlantı kurmaktır” diye ekledi.

ABD merkezli CNBC, bu haberi “Başbakan Yardımcısı deklare etti, Ukrayna hükümeti Elon Musk’ın Starlink’ine alternatifler arıyor” başlığıyla verdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Enerji tasarrufu sağlıyor, tek bir dokunuşla tüm ambiyansı değiştiriyor! Üstelik şu an indirimde, kaçırmayınEnerji tasarrufu sağlıyor, tek bir dokunuşla tüm ambiyansı değiştiriyor! Üstelik şu an indirimde, kaçırmayın
Şeytanın aklına gelmez! Buldukları yöntemle milyonluk vurgun yaptılarŞeytanın aklına gelmez! Buldukları yöntemle milyonluk vurgun yaptılar
Balkondan atlayan Efe hayatını kaybettiBalkondan atlayan Efe yaşamını yitirdi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası