NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu görüntüledi! Bilinen “en yaşlı süper kütleli kara delik”

NASA internet sitesinde yer alan haberde, galaksinin merkezinde keşfedilen en eski kara deliğin CEERS 1019 olduğu, büyük patlamadan 570 milyon yıl sonra şekillendiği ve Güneş’in 9 milyon katı kütleye sahip olduğu bildirildi.

James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilen yeni görüntülerde, büyük patlamadan 470 ve 675 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin edilen iki gökada daha tespit edildi.

Araştırmacıların söz konusu iki galaksinin merkezindeki kara delikleri incelemeye devam ettiği ve CEERS 1019 galaksisinde yer alan “en yaşlı süper kütleli kara deliğin” kısa sürede liderliğini kaybedebileceği söylendi.

Araştırmayı yöneten Steven Finkelstein, yeni keşfedilen kara deliklerin James Webb Uzay Teleskobu’ndan önceki diğer teleskoplardaki sıradan galaksilere benzediğini söyledi.


(Fotoğraf kaynağı: NASA)

James Webb Uzay Teleskobu’nun CEERS araştırmasının bir parçası olarak, teleskop tarafından yakalanan kızılötesi görüntüler ve spektral veriler, erken evrenin haritasını çıkarmak için birleştirildi.

Söz konusu keşiften önce tespit edilen en eski karadeliklerin, büyük patlamadan 1 milyar yıl sonra oluştuğu belirlendi. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ayrıntılarıyla etkileyici bir deney“Yapay zeka” detaylarıyla etkileyici deney!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası