NASA: Uranüs’ün uydularında dünya dışı yaşam olabilir

Bilim adamları uzun zamandır Güneş Sisteminde dünya dışı yaşam varsa, bunun Mars yüzeyinin altında, Venüs bulutlarında, Jüpiter’in donmuş okyanuslarında veya Satürn’ün uydularında saklanıyor olabileceğini düşündüler. Ancak Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi’nden (NASA) yapılan yeni bir keşif, Uranüs’ün uyduları Titania ve Oberon’un yaşamı destekleyecek kadar sıcak okyanuslara sahip olabileceğini gösterdi.

1980’lerde Voyager 2’nin Uranüs’e yakın geçişlerinden elde edilen verileri yeniden analiz ettikten sonra, Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA), gezegenin en büyük beş buzlu uydusunda su belirtileri aramak için bilgisayar modellemesini kullandı.
Söz konusu çalışma, Uranüs, Ariel, Umbriel, Titania, Oberon ve Miranda uydularında iç yapıyı ve yapının nasıl geliştiğini belirleyen ilk çalışma olarak kayıtlara geçiyor.
Araştırmacılar, Uranüs’ün dört uydusunda okyanus çekirdeği buldular. Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, bu su kütlelerinin her birinin onlarca kilometre derinliğe kadar inebilecek kadar büyük olabileceğini ortaya çıkardı.
Ancak bilim adamları, Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon’un bir okyanusa ev sahipliği yapmak için gereken iç ısıyı koruyacak kadar yalıtıldığını belirlediler.
Bilim adamları, daha da iyisi, Titania ve Oberon’daki bu okyanusların dünya dışı yaşamı destekleyecek kadar sıcak olabileceğini söyledi. Bu teori, ayların kayalık mantolarında sıcak sıvı salan ve bir okyanusun sıcak bir ortamı korumasına yardımcı olabilecek bir ısı kaynağının keşfiyle daha da desteklendi.
Öte yandan, Uranüs’ün yörüngede en az 27 uydusu vardır: en büyük dördü 1.160 km genişliğindeki Ariel’den 1.580 km çapındaki Titania’ya kadardır.
Uzmanlar, boyutu göz önüne alındığında, radyoaktif bozunmanın yarattığı ısı nedeniyle ikincisinin büyük olasılıkla iç ısıyı koruyacağına uzun zamandır inanıyorlar.
Dünya’da, gezegenimizin yaydığı ısının yüzde 50’si uranyum ve toryum gibi elementlerin radyoaktif bozunmasıyla üretilir.
Uranüs’ün diğer büyük uydularının, bir yeraltı okyanusunun donmasını önlemek için gereken ısıyı muhafaza edemeyecek kadar küçük olduğu düşünülüyordu, ancak yeni araştırmalar bu fikri sorguladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası