Nairobi’de aslanlara kolye zorunluluğu | Euronews

Nairobi Milli Parkı’nda aslanlar artık kolye taşıyacak. Verici görevini yapan boyunluklar sayesinde onların harekat hikayeleri daha yakından izlenebilecek. Proje sorumlusu Steve Njumbi bundaki temel amacın hem aslanların hem de insanların güvenliğini sağladığını ifade ediyor:

“Aslanlar parktan çıkıyorlardı ve tehlikeli olmamaları için de öldürülüyorlardı. Eğer böyle devam edilirse açık ki aslanmayacak. Biz de bunu önleyebilmek için onlara bire kolye takıyoruz. Böylece onları izleyeceğiz ve parktan çıkmalarına engel olabileceğiz.”

“Nairobi milli parkı 11 kilometrekarelik bir alan kurulu. Parkta 23-25 ​​​​arası sayıda asklan kullanmayı düşünüyoruz. 5’ine bu vericiler takılacak daha sonra 6’sı daha bu ekipmanla donatılacak. Böylece toplam 11’e ulaşacak ve biz de Aslanların hareketleriyle ilgili daha fazla fikir sahibi olabileceğiz.

Park içerisinde yapılan yol çalışmaları da aslanları rahatsız olmuş ve onların dış görünüş arayışlarını arttırmış. Parktakilerle birlikte Kenya’da toplam 2 bin kadar aslan kaldığı tahmin ediliyor.

Nairobi Milli Parkı gergedanlardan şempanzelere yaklaşık 100 farklı memeli türünün ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 40 farklı göçmen kuş türü de mevsimine göre burada konaklıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası