Mumya “geri döndü”: Uzmanlardan “sakın yaklaşmayın” uyarısı

Meksika Milli Tarih ve Antropoloji Müzesi’nde sergilenen bir mumyanın, üzerinde oluşan mikroorganizmaların bir halk mücadelesi tehdidi oluşturduğu açıklandı.

Meksika’da Milli Tarih ve Antropoloji Müzesi’nde sergilenen mumyalar, Antik Mısır’daki benzerlerinin aksine bir ritüel sonucu değil, Guanajuato sonucu kuru, mineral açısından zengin yerlere gömülen hücreler içeriyor.
1860’lı yıllardan itibaren ailelerinin ölüm masraflarını karşılayamayınca müzede sergilenmeye başladı.
Saçları, alaycı ve orijinal kıyafetleriyle sergilenen mumyalardan erkeklerüzerinde mantar yapımı gözlendi. Müzeden yapılacak ilk kez 2021 yılının Kasım ayında bu oluşumun gözlendiği ve bunun olası olasılığının olduğu belirtildi. Mantarın türüne yönelik açıklama yapmayan uzman, mumyaların camla kaplı bir alan olmadan sergilenmesinin halk sağlığı için endişe vericisinin bilinmesi dikkat çekiyor.
Kültürel bakışın ve halk sağlığının korunması için ayrıntılı bir araştırmayı söyleyen uzmanların endişelerini dile getirdi.
Haftada 4 bin kişinin ziyaret ettiği müzede 100’den fazla insan kadavrası bulunuyor. Bu mumyaların ortak özelliği, mezardan çıkarılmış olmaları…
‘Doğal mumyalama’ olarak tanımlanan bu olay, ölen kişinin deri ve organlarının herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan koruma olarak tanımlanıyor. Bu şartlarn süreler içinse; aşırı soğuk hava, düşük oksijen seviyesi ve kuraklık gibi faktörler gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası