Meta’da Giphy depremi! 2020’de 400 milyon dolara satın aldı, şimdi zorla satacak

Meta’da Giphy şoku yaşanıyor. Feysbuk ve Instagram’ın ana şirketi Meta’ya İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafınca bir kez meşhur GIF platformu Giphy’yi satması emri verildi. Meta, Giphy’yi 2020’de 400 milyon dolara satın almıştı. Sadece şimdi satmak zorunda.

META, GIPHY’İ ELDEN ÇIKARTMAK ZORUNDA KALDI

Satın alma anlaşmasını inceleyen CMA, Kasım 2021’de Meta’nın Giphy’yi elden çıkarmasını emretmişti. Meta, soruşturma esnasında CMA’ya uymayı reddettiği için 50.5 milyon sterlinlik bir para cezasına çarptırılmıştı. Meta, Giphy’yi satın almasının toplumsal ağlar Instagram, WhatsApp ve Feysbuk’ta gif ve çıkartma bulmayı iyileştireceğini ummuş sadece iş fazlaca başka noktalara gelmişti.

META “AÇIKÇA ERİŞİLEBİLİR OLACAK”, CMA İSE “REKABETE ZARAR VERECEK” DEDİ

Meta, Giphy’nin öteki toplumsal ağlar tarafınca “açıkça erişilebilir” olacağını iddia ederken, CMA’nın soruşturması ise, satın almanın toplumsal medya ve reklamcılıktaki rekabete zarar vereceğini ortaya koydu.

Meta bu karara itiraz etti, sadece İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi, 6 gerekçeden 5’inde CMA’nın lehine karar verdi. Bunun arkasından CMA, Meta’nın Giphy’yi satmak zorunda kalacağıyla ilgili ilk kararını gözden geçirdiğini ve bu kararının yanında bulunduğunu söylemiş oldu. Hal bu şekilde olunca Meta’nın Giphy’yi satması haricinde başka bir seçeneği kalmadı.

KARAR “SON SÖZ” OLARAK KABUL EDİLDİ

Feysbuk ve Instagram’ın ana şirketi Meta, CMA’nın verdiği Giphy kararını kabul edeceğini söylemiş oldu. Meta’nın sözcüsü Matthew Pollard, The Verge’e verdiği demeçte, “CMA’nın kararından dolayı hayal kırıklığına uğradık, sadece bugünkü sonucu mevzuyla ilgili son söz olarak kabul ediyoruz. Giphy’nin elden çıkarılması mevzusunda CMA ile yakın bir halde çalışacağız.” dedi. Elden çıkarmanın Giphy’nin tüm internasyonal operasyonları için geçerli olup olmayacağı sorulduğunda Pollard, “Evet, bu küresel olarak geçerlidir” yanıtını verdi.

Böylece Meta, 2020’de 400 milyon dolara satın almış olduğu Giphy’i elden çıkaracağını kabul etmiş oldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cinsel içerikli videoda kendi yüzünü gördü, hayatının şokunu yaşadı!Cinsel içerikli videoda kendi yüzünü görmüş oldu, yaşamının şokunu yaşadı!
Lütfü Savaş canlı yayında açıkladı! 'AK Parti'den birisi geldi'Lütfü Harp canlı yayında deklare etti! ‘AK Parti’den birisi geldi’
AK Partili isimle Halk Ekmek yetkilileri arasında gerginlik!AK Partili isimle Halk Ekmek yetkilileri içinde gerginlik!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası