Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi BAE misyonu ‘devrim niteliğinde’ sonuçlar elde etti

Emirlikler Mars Misyonu’nun kızıl gezegene ulaşarak büyüleyici sonuçlara elde edilen yolculuğun üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Şubat 2021’de Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi ve dünya çapında Mars’ın hava hakimi beşinci ülke oldu.

Emirlikler Mars Misyonu, Muhammed Bin Raşid Uzay Merkezi’nde altı yıl süren planlamaların ardından diğer devrelerde de inovasyonu teşvik etti.

Euronews’e konuşan BAE Uzay Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim El Kasım, “Seçim Mars’tan yana oldu çünkü Mars küresel bilim camiası için büyük bir ilgi merkeziydi. görevlendirmek istedik.” kullanım kullandı.

İnsansız Mars Misyonu, 20 Temmuz 2020’de Umut Sondası’nın Japonya’dan fırlatılmasından yedi ay sonra Kızıl Gezegen’in çevresine girdi. Sonda şu an bir gezegende ve Dünya’da 687 güneşin mükemmel olan bir Mars yılı boyunca orada kalacak. Bu aynı zamanda uluslararası camiasının Mars göklerini ilk kez farklı mevsimler boyunca günün farklı saatlerinde tam olarak görebilmesini sağlıyor.

Yeni uzay görüşü

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Dış Uzayın Barışçıl Kullanımları Komitesi Başkanı Omran Şaraf Euronews’e, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ortaya çıkan yeni dikey birimler hakkında bilgi verdi.

Şaraf, “Asteroit kuşağına gönderilecek yeni bir görevimiz var. SIRB olarak bilinen güneş uyduları takımyıldızının bölümleriyle ilgili olarak duyurulan bir görevimiz var. şeklinde konuştu.

Arap gençliğine ilham

Misyondan elde edilen tüm bölümler dünyanın dört bir yanında çok sayıda üniversite ve araştırma merkezi tarafından kullanılıyor. Görevin ayrıca Araplar gençleri için büyük bir ilham kaynağı olması ve ekonomi üzerinde uzun süre bir etki yaratması amaçlanıyor.

BAE Uzay Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim El Kasım, “Mars misyonu, BAE’deki ve bölgedeki çocuklar için çok güçlü ve ilham verici bir misyon oldu. Ve bu, başlangıçta bu görevi finanse etmek için ana itici güçtü.” diyor.

Mars’ın gece atmosferindeki ayrık kutup ışıkları yani aurora fenomeni; beklenmedik, çalkantılı davranışlara sahip toz fırtınalarının yeri ve evrimi; kızıl gezegenin yarısına kadar uzanan, daha önce görülmemiş devasa bir yaratık benzeri Aurora fenomeni, bugüne kadar elde edilen önemli noktalar arasında yer alıyor.

Mars’ta yaşam belirtileri

Eski Kurumlar Arası Koordinatör ve Avrupa Ajansı Genel Müdür Danışmanı Thomas Reiter Euronews’e, “BAE’nin burada gerçekten kayda değer bir iş çıkardığını düşünüyorum ve bu da bilimsel alanda işbirliğinin son derece önemli olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuşuyor.

Reiter 2016’dan bu yana Mars gezegeninde bulunan Avrupa misyonu The Trace Gas Orbiter’ın atmosferinde çeşitli iz gazları, özellikle de metan arayışında ve meta olduğunun bir yaşam özelliği olabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Şu an i netyçin ekanda limícaın. Burada önemli olan, bu Bunların giderilmesi ve Umut misyon çabası ya da diğer misyonlar için uygun hedeflerin yerine getirilmesi.”

sürdürülebilirlik

Avrupa’da Mars’ın yörüngesinde bulunan bir dizi probunun yanı sıra sürdürülebilirlik konusuna da odaklanılıyor ve düzenleme gerekliliğine dikkat çekiliyor.

Avrupa Uzay Ajansı Operasyonlar yöneticisi Rolf Densing Euronews’e yapacağı şey, “Özellikle uzay bağlantılarının ve mega takımyıldızların çoğalması nedeniyle, Dünya’nın dışsel ortamının gerçekten çok geniş bir çağda genişlemesi. Bugün Dünya’nın çevresinde yaklaşık 8 bin nesne var. Bir de binlerce uyduya sahip mega takımyıldızları fırlatmayı planlayan iş insanları var.” oynamak kullanıyor.

BAE misyonundan elde edilen ayrıcalıklı bölüm konu alan 14 bilimsel makale yayınlandı ve bu son bakışın bilim dünyası için devrim niteliği etkilerinin olacağı görülüyor. Marsın iklimi ve atmosferine ilişkin ilk eksiksiz yapı oluşturma yardım etmeyi amaçlıyoruz BAE’nin Mars misyonunun nihai hedefi, yaratıcı, bileşenleri ve bilgi temelli bir ekonomi inşa etmek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası