Mac Studio’nun çıkarılabilir SSD’sinin Apple tarafınca yazılım düzeyinde zorla izin verilmediği bildiriliyor


Apple’ın yeni Mac Studio’sunun hafta sonu garip bir sırrı olduğu ortaya çıktı: çıkarılabilir SSD depolama. Fakat sonraki bir video YouTuber Luke Miani Mac Studio’nun hala yükseltilemediğini ortaya koyuyor: donanım sınırlamaları sebebiyle değil, Apple’ın yazılım düzeyinde yedek SSD’leri engelliyor şeklinde görünmüş olduğu için, üzerinden AppleTrack.

Apple’ın tüm öteki M1 destekli bilgisayarlarının aksine, Mac Studio’nun depolama kapasitesi anakarta lehimlenmiyor. Max Tech’in yıkımı hafta sonu ortaya çıkarıldı. SSD’ye ulaşmak, cihazın altındaki lastik halkayı çıkarmayı, paneli sökmeyi ve korumasız güç kaynağını çıkarmayı içeren zor bir iştir. Sadece ortaya çıkmış olduğu şeklinde, bu genişletilebilir SSD donanım yuvaları boşuna: olabilmek Bunu elde etmek için Mac Studio’nuzu parçalara ayırın, Apple, yazılım düzeyinde herhangi bir ek yada takas depolamayı engelliyor şeklinde görünüyor.

Bu da, sonunda hayır, bunun için tüm bilgisayarınızı parçalarına ayırmaya istekli olsanız bile, extra depolama için Apple’ın son aşama pahalı SSD satışlarından kaçamayacağınız anlamına gelir.

Bu, Apple’ın resmi satırıyla izleniyor: “Mac Studio depolaması kullanıcı tarafınca erişilebilir değil”, şirket Mac Studio’nun ürün sayfasında not ediyor. “Gelecekte daha çok depolama kapasitesine ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, daha yüksek bir kapasiteye yapılandırmayı düşünün.”

Sadece buradaki sorunum, şu anda mevcud Mac Studio’nun kullanıcı tarafınca yükseltilebilir olmaması değil. Apple’ın bu noktaya gelmek için almış olduğu felsefe ile.

Zira Mac Studio yapmak çıkarılabilir SSD’ler var. Burada Apple’ın tasarımıyla ilgili hiçbir şey, onu lastik levhaların ve potansiyel olarak tehlikeli bir güç kaynağının arkasına gömme yada bir yazılım düzeyinde kilitleme seçimini gerektirmez.

Sadece Apple, Mac Studio’nun dahili depolamasını yükseltmeyi olanaksız kılmak için etken bir seçim yapmış oldu. İster son kullanıcıları daha ucuz SSD yükseltmeleri aramak için bilgisayarlarını parçalamaktan caydırmayı umuyordu, ister müşterileri daha pahalı seçeneklerine yönlendirmek istiyor (ki bu, değiştirilemez yapıları sebebiyle, sizi daha çok önden satın almaya teşvik ediyor). gerçeğinden sonrasında fazlaca azca yakalanırlar) – her iki seçenek de şirkete iyi yansımaz.

Mac Studio’nun müşterilerin ilk etapta SSD yuvalarına erişmesini fazlasıyla zorlaştırdığı doğru, sadece bu Ek olarak Apple’ın yapmış olduğu bir seçim. Bu bir dizüstü bilgisayar yada tablet değil, hatta M1 iMac şeklinde ultra ince hepsi bir arada aygıt değil. Bu, muhtemelen birazcık daha büyük bir kasa pahasına daha çok genişletilebilir depolama sunabilecek bir masaüstü bilgisayar.

Mac Studio’nun çıkarılabilir SSD’si
Fotoğraf: Luke Miani

Apple, kullanıcı tarafınca değiştirilebilen bir bileşen sunmayarak somut faydalar sunan birleşik hafıza şeklinde şeyler için haiz olduğu argümanı da yapması imkansız: Buradaki SSD’ler çoktan çıkarılabilir. Apple, Studio sahiplerinin bunu kendilerinin yapmasını engelliyor.

Apple’ın da bunu yapabileceğini biliyoruz: 2019 Mac Pro, kullananların kendi boş zamanlarında yerleştirmeleri için mutlu bir halde yeni SSD’ler satıyor. (Ümit ederim, alay etmiş olduğu Apple Silikon destekli Mac Pro ile takip etmeye devam edeceği bir trend gelecekte de geliyor.)

Sadece burada Mac Studio’yu bu kadar sınırlama seçimi, sonuçta bir utançtır. Bu ustalaşmış düzeyde bir makine ve Apple’ın firmanın öteki yeni bilgisayarlarının çoğunun yapmış olduğu öncesinden oluşturulmuş kutuya kilitlemek yerine ona bu şekilde davrandığını görmek güzel olurdu. 2022’de masaüstü bilgisayarınızdaki depolama kapasitesini yükseltebilmek için Mac Pro’ya 5,999 ABD doları vermenize gerek yok.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası