‘Kurnaz’ öğrenci ödevi için ChatGPT’yi kullandı! Her şeyin yolunda gideceğini düşünürken hayatının şokunu yaşadı

ChatGPT herkesi şoka uğratmıştı. İnsan dilini anlayabilen, insanlarla söyleşi edebilen ve birçok kişinin sanki bir insanoğlunun elinden çıkmış benzer biçimde etkisinde bırakan bulunduğunu söylediği metinler oluşturabilen ChatGPT, bu yönüyle her insanın dikkatini çekmeyi başarmıştı. Ek olarak, ChatGPT’nin yayımlanmasından bu yana, akademisyenlerin, bu aracı kullanarak imtihan sorularına tam not alacak yanıtlar ürettikleri söylenmişti.

MAKALE YAZMAK İÇİN CHATGPT’Yİ KULLANDI!

New York Post’un haberine nazaran; Cenup Karolina’daki Furman Üniversitesi’nden Darren Hick ise felsefe dersi için bir yazı yazmak suretiyle suni zeka destekli söyleşi robotu olan ChatGPT’yi kullanan bir öğrenciyi elde etti. Hick, bu mevzuda bir Feysbuk paylaşımı da yapmış oldu.

facebook2

Habere nazaran, bu ayın başlarında Hick, sınıfına 500 kelimelik bir yazı yazma emirini verdi. Sadece sunulan bir yazı, şüpheli görünüyordu.

Hick, ilk olarak suni zeka tarafınca yazılıp yazılmadığını belirlemek için şüpheli metni ChatGPT’nin üreticileri tarafınca meydana getirilen bir yazılıma bağladı. Yazılım, ona yüzde 99.9 oranında bir “düzmece olasılığı” verdi.

ChatGPT

Hick ondan sonra ChatGPT’ye öğrencisinin sorduğunu hayal etmiş olduğu bir takım sual sordu ve aynı makaleyi üretmeye çalıştı. Benzer yanıtlar aldı, sadece vasıta benzersiz yanıtlar ürettiğinden direkt bir eşleşme olmadı.

ÖĞRENCİ KABUL ETTİ

Sonunda öğrenci ChatGPT kullandığını kabul etti. ChatGPT kullanmayı yeğleyen öğrenci bunun sonucunda kaldı.

Sadece Hick, kendisinin ve meslektaşlarının yakında hileli çalışmalarla boğuşmasından korkuyor ve şunları kaydediyor:

“Bu bir öğrenme yazılımı. Bir ay içinde daha akıllı olacak. Bir yıl içinde daha akıllı olacak. Kendimi de büyük bir korku ile bunun günlük işim için ne anlama geleceği arasındaki karışımda hissediyorum. Öteki taraftan büyüleyici, sonsuz derecede büyüleyici.”

Öte taraftan Hick, ChatGPT’nin sorulara verdiği yazılı yanıtlar için “Temiz bir biçim. Fakat tanımlanabilir. Fazlaca parlak zeka bir 12. derslik talebesi benzer biçimde yazdığını söyleyebilirim” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
iPhone 15'in fiyatı için çok konuşulacak iddia!iPhone 15’in fiyatı için oldukça konuşulacak iddia!
Metroda tutunma direklerine kafası sıkıştı! İlginç olay...Metroda tutunma direklerine kafası sıkıştı! İlginç vaka…
Kovid-19'dan ölenlerin beyninde virüs saptandı iddiası!Kovid-19’dan ölenlerin beyninde virüs saptandı iddiası!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası