Kızılelma 20 bin feet irtifaya çıktı! Selçuk Bayraktar seri üretim için tarih verdi

Baykar’ın tamamen öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağı, test programı kapsamı boyunca Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testi’ni de başarıyla tamamlandı.

Baykar yorumuna göre, Bayraktar Kızılelma’nın gökyüzündeki denemeleri devam ediyor. Türkiye’nin ilk uçaksavar savaş uçağı bu görevlerinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde üçüncü uçuşunu gerçekleştirdi.

20 BİN AYAK İRTİFAYA ÇIKTI

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönetimi üçüncü uçuşta, Bayraktar Kızılelma 20 bin feet irtifaya sahibi Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testini başarıyla tamamladı. Uçuş kafalarını barındıran Bayraktar AKINCI da kamerasıyla Bayraktar Kızılelma’yı gökyüzünde izledi.

“2024’ÜN BAŞINDA KIZILELMA’NIN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selçuk Bayraktar, Bayraktar Kızılelma’nın orta irtifadaki sistem tanımlama testini başarıyla tamamladığını belirterek, “Bu gerçekleştirdiğimiz üçüncü test oldu. Bundan sonra da geliştirmemiz kapsamındaki birçok de testini edindik.” kullanım kullandı.

2024’ün başında Kızılelma’nın seri üretimine başlamayı hedeflediklerini aktaran Bayraktar, “Bunun yanında heyecanla ilk uçuşunu beklememiz, dünyanın kısa pistli gemilerine inip kalkabilen ilk SİHA’sı olacak Bayraktar TB3’ün de ilk uçuşuna hazırlanıyoruz. Tüm bu gelişmeler vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu Allah’ın izniyle Bayraktar TB3 ve Bayraktar Kızılelma inşallah İstanbul’da 27 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri ​​​​arasında gerçekleşecek TEKNOFEST’te milletimizle buluşacak.Tüm milletimizin kalbinin çaptığı yere Milli Teknoloji Hamlesi’nin merkezi olan TEKNOFEST’e, İstanbul’a, Atatürk Havalimanı “Naber?” yorumunu yaptı.

k2

REKOR SÜREDE UÇTU

Baykar’ın yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk kuyruğu Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini süratli bir şekilde başarıyla gerçekleştikten sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bayraktar Kızılelma bir yıl gibi rekor bir anda gökyüzü ile buluşturuyor. 23 Ekim 2022 tarihinde ikinci uçuşuyla Sistem Tanımlama Testini başarıyla gerçekleştirdi.

Bayraktar Kızılelma özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış gücüyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak. Türkiye’nin inşa ettiği ve ders seyir testlerini yayınlayan TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistlilere iniş ve kalkış süresine sahip olacak şekilde içerik Bayraktar Kızılelma, bu seyrüsefer sayesinde deniz aşırı görevlerde önemlenecerli gemi rolü ü. Bu kapasiteyle Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik bir rol olacak.

Bayraktar Kızılelma, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevlerini başarıyla gerçekleştirecek. 6 tonluk kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen Türkiye’nin ilk askeri savaş uçağı milli olarak verilen tüm mühimmatları kullanma ve taşıma kapasitesi 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı, milli AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

k3

HARP ŞAHASINDA DENGELER DEĞİŞECEK

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif harekâtlarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, yerli hava-hava mühimmatları ile hava muhafazasına karşı da aktivite sağlayacak. Bu yeteneklerle harp arazi dengelerini değiştirecek. Türkiye’nin çaydırıcılığında çarpan etkisi yapacak.

Baykar, rekabete dayalı bir sürecin sonucu Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakacak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 bedeli 370 milyon teslimat Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşildi.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA AR-GE bakışından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti.

2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sonuçlarına göre savunma ve sanayi sektörü ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar ihracat yaptı. Savunma ve yatırımcı sektörü en çok ihracat gerçekleştiren firma olan Baykar’ın 2022 cirosunu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yemeklerinize sağlık ve lezzet katacak!  İşte mutfakların yıldızı en iyi airfryerlarYemeklerinize sağlık ve lezzet katacak! İşte mutfakların yıldızı en iyi airfryerlar
Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu buluşması sona erdiMuharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu buluşması sona erdi
Elektrikte tüm aboneler için yüzde 15 adres! Elektrikte tüm aboneler için yüzde 15 adres!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası