Kafatasında delik açmak gerekmiyor! Max Hodak’ın çılgın projesi büyük merak uyandırdı

Gelecekte bigün beynimize çip takılacak mı?… Son birkaç senenin en tartışmaları mevzularından biri bu. Bu tartışmaların yaşanmasının en büyük sebebi ise Elon Musk’ın sahibi olduğu beyin bilgisayar arayüzü şirketi Neuralink. Musk, Neuralink ile insan beynine bir çip yerleştirerek çeşitli hastalıkların yada sorunların üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Fakat Musk bu hedefe ulaşmaya çalışırken rakipsiz de değil. Beyin Bilgisayar Arayüzü hayatına girip, insan beynine bir implant yerleştirerek çeşitli sorunlara umar olmayı hedefleyen başka firmalar de var. Bu şirketlerden biri ise Elon Musk’a oldukça tanıdık bir isme ilişik. Evet, Neuralink’in kurucu ortağı Max Hodak ve onun şirketi Science Corp’tan söz ediyoruz. Hodak’ın çılgın projesi ise oldukça konuşulacağa benziyor.

ARTIK KENDİ ŞİRKETİ VAR! KÖRLÜĞE SON VEREBİLİR

Gizmodo’nun haberine bakılırsa, geçen yıl şirketle yollarını ayıran Neuralink’in kurucu ortağı ve eski başkanı Hodak, şimdi toplam 160 milyon dolarlık fonla kendi rakip beyin şirketi Science’a haiz.

Hodak, şirketinin tavşan deneklerde görme kaybını tedavi edebilen “Science Eye” adlı bir prototip aygıt geliştirdiğini belirtti. Aktarılanlara bakılırsa 2 milimetre genişliğinde ince bir LED film kullanan bu prototip, bir tavşanın retinasının üstüne implant ediliyor.

KAFATASINDA DELİK AÇMAYA GEREK YOK

Şirket Neuralink ile benzer görünse de, Science’ın Musk’ın beyin şirketi Neuralink’e bakılırsa büyük bir pozitif yanları var. Şu sebeple Neuralink’in aksine Science’ın beyin bilgisayar arayüzü, kullananların yada deneklerin kafalarında bir delik açmayı gerektirmiyor. Science’ın yaklaşımı, detayları hastanın optik sinirden geçirmek için fotonik bilimine dayanıyor.

Şekilleri değişik olabilir, sadece Hodak’ın nihai hedefi Musk’ınkine benziyor. Tıpkı Neuralink benzer biçimde, Science da teknolojiyi, sonunda bir kabiliyet geliştirici olarak kullanılabilecek bir noktaya getirmeden ilkin, gerekseme sahibi engelli insanları tedavi etmek için kullanmaya adım atmak istiyor.

GELECEKTE ONLARIN YERİNİ ALABİLİR

Hodak’a bakılırsa bu teknoloji beş yada altı dönem geliştirildikten sonrasında gözlüklerin ve sanal gerçeklik gözlüklerinin yerini alabilir. Hodak, gelecek yıllarda insanoğlu üstünde kontrol halletmeye adım atmak istediğini beyan etti. Böylece tavşan deneklerde görme kaybını tedavi edebilen implant, insanlarda da körlüğe son verebilir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sazı tekrar eline aldı! Tüm Twitter bu hamlesini konuşuyorSazı yine eline aldı! Tüm Twitter bu hamlesini konuşuyor
Bakan Koca böyle duyurdu! 'Dünyadaki ilk ve tek ülke olacağız'Bakan Koca bu şekilde duyurdu! ‘Dünyadaki ilk ve tek ülke olacağız’
Savaş çanları çalıyor! Rusya ve Ukrayna'nın ardından şimdi de...Cenk çanları çalıyor! Rusya ve Ukrayna’nın arkasından şimdi de…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası