Joe Biden’ın Baby Shark videosu sosyal medyada yankı uyandırdı! Ancak bu bir aldatmaca…

ABD Başkanı Joe Biden’ın çocuk şarkısı “Baby Shark”ı söylerken görüldüğü bir video sosyal medyada gündem oldu. Görüntülerde, Biden şarkıyı hakkaten de söylüyor gibiydi. Ancak bu videonun arkasından deepfake aldatmacası çıktı.

Deepfake teknolojisinin kullanımı artıyor. Yüksek teknolojilerin yoğun olarak kullanıldığı bir çağda olduğumuzu düşünürsek, deepfake teknolojisinin kullanımının artması da pek şaşırtıcı olmuyor.

SANKİ BIDEN GERÇEKTEN DE BABY SHARK’I SÖYLÜYOR

ABD Başkanı Biden’ın Baby Shark videosu “Bayanlar baylar ve şimdi büyük ulusal marşımız” demesiyle başlıyor. Hemen sonra Biden Baby Shark şarkısını söylüyor.

ABD Başkanı aslen Baby Shark’ı söylemedi. Video, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz deepfake teknolojisi kullanılarak “latife amaçlı” yapılmış oldu.

CİNSEL İÇERİKLİ VİDEODA YÜZÜNÜ GÖRDÜ

Deepfake’in mağduru olan tek şahıs ABD Başkanı değil. Kate Isaacs isminde bir hanım, bir akşam Twitter’da gezinirken, bildirimleri içinde rahatsız edici bir videoya rastlamış ve yüzünün cinsel içerikli bir videoda yer aldığını görmüştü. Biri yüzünü alıp bir cinsel içerikli videoya yapıştırmıştı. Kate Isaacs, TV röportajlarından alınan görüntüleri kullanılarak meydana getirilen ve yüzünün yer almış olduğu deepfake videosunda cinsel ilişkiye giriyor şeklinde görünüyordu.

ELON MUSK İLE TUZAĞA DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTILAR

Elon Musk’ın yüzünün yer almış olduğu bir deepfake videosu geçtiğimiz aylarda sosyal medyada gündem olmuştu. Ancak söz mevzusu video sahteydi ve dolandırıcılar Elon Musk’ın yüzünü ve sesini kullanarak insanları tuzağa düşürmeye çalışıyordu. Musk video için “Kesinlikle ben değilim” demişti.

Elon-Musk

TOM CRUISE DA DEEPFAKE İLE SERENAT YAPTI

paris hilton

Tom Cruise’un deepfake’ini kullanarak kendisine serenat yaptıran Paris Hilton’un videosu da geçtiğimiz günlerde gündem haline gelmişti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ağızları açık bıraktı! Dünyadaki en küçük modeliAğızları açık bıraktı! Dünyadaki en minik modeli
Sosyal medyada gündem oldu! Teğmen, Tarkan şarkısı söyledi... Herkes onu konuşuyorSosyal medyada gündem oldu! Teğmen, Tarkan şarkısı söylemiş oldu… Hepimiz onu konuşuyor
Türk lirasına büyük saygısızlık!Türk lirasına büyük saygısızlık!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası