Japonya’nın şaşırtan planı! Uzaydan güneş enerjisi ‘ışınlamayı’ deneyecekler

Nikkei, 2009’dan beri uzay güneş enerjisi üzerinde çalışan Kyoto Üniversitesi profesörü Naoki Shinohara liderliğindeki projenin bir parçası olarak yörüngede bir dizi küçük uydu kullanılacağını söyledi. Bu uydu sistemleri, topladıkları güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlamaya veya iletmeye çalışacak.

GÜNÜN HER SAATİNDE ENERJİ ALABİLİRLER

Teknoloji kulağa oldukça cazip geliyor çünkü yörünge güneş panelleri potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir enerji kaynağını temsil ediyor.

Öyle ki uzaydaki güneş panelleri, Dünya’daki güneş panellerine kıyasla günün hangi saati olursa olsun enerji toplayabilir. Ürettikleri enerjiyi iletmek için mikrodalgaları kullandıkları için bulutların da sorun olmadığı söyleniyor.

Ancak Japonya bir dizi yörüngesel güneş panelini başarılı bir şekilde piyasaya sürse bile, bu teknoloji yine de bilimkurguya gerçekte olduğundan çok daha yakın olacaktır.

BU NEDENLE BİLİM KURGUYA GERÇEKTEN BU KADAR YAKIN OLACAK…

Bunun nedeni, 1 gigawatt güç üretebilen bir dizi oluşturmanın mevcut teknolojilerle şu anda yaklaşık 7 milyar dolara mal olması.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Seçim Google Trends verilerine de yansıdı. Seçim Google Trends verilerine de yansıdı.
“Siyasi hayatı sona erecekti…”
CHP'de seçim gecesi hareketli dakikalar!  Canlı yayında duyurdu: 'İstifa ettiler'CHP’de seçim gecesi hareketli dakikalar! Canlı yayında duyurdu: ‘İstifa ettiler’

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası