İşletmelerin sosyal medya etkileşimleri son 3 yılda yüzde 61 düştü – Son Dakika Teknoloji Haberleri

Instagram etkileşim oranları 3 yılda %61 düştü

14 farklı sektördeki 2.100 markanın yaklaşık 37 milyon Instagram gönderisinin incelenmesiyle oluşturulan rapor, markaların sosyal medya gönderilerinin Instagram’da son üç yılda etkileşim oranlarının düşerek %61’e ulaştığını gösterdi. Facebook ve Twitter’daki etkileşimlerin sabit olduğuna dikkat çekilen raporda, Instagram’daki etkileşim oranlarındaki düşüşün 2022’de sadece %30, son 3 yılda ise %61 olduğu belirlendi.

Sosyal medya platformları arasındaki rekabetin her geçen yıl daha da kızıştığını belirten Oğuz Veli Yavaş, “Bu yarışma, platformların öne çıkardığı içerik formatlarını ve bu vurgulama algoritmalarını değiştiriyor. Örneğin, Instagram kurulduğunda bir fotoğraf ve statik görüntü paylaşım aracıyken, bugün TikTok, YouTube ve Snap gibi rakiplerini geride bırakmak için dikey videoya öncelik veriyor. Ayrıca Instagram içerik üreticileri, işletmeleri mevcut müşterilerini korumak ve satışlarını artırmak için reklam yapmaya teşvik ederken, onları daha fazla içerik üretmeye teşvik ettikleri için ödüllendiriliyor. Organik etkileşimlerin işletmeye özgü olarak azalmasının ana nedeni budur.

“Her marka Real yayınlamalı”

Instagram’ın Reels adlı dikey video formatının platformda yeni bir dönem başlattığını belirten Dijital Pazarlama Eğitmeni Oğuz Veli Yavaş, değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı: “Tiktok’a göre daha temiz bir içerik deneyimi vadeden Instagram Reels, platformdaki ilginç gönderi türü… Dikey videonun Z Kuşağı kullanıcıları için bir arama motoru işlevi gördüğü ve kullanıcıların Reels veya TikTok gibi kanallar aracılığıyla bir şeyi nasıl yapacaklarını aramaya alışkın olduğu düşünüldüğünde, bu formatın markalar için potansiyeli çok yüksek görünüyor. Türkçeye çevirdiğimiz raporda “Her marka Real paylaşmalı” gibi içgörülerden elde edilen trend önerilere ulaşabilirsiniz. içerik takviminde tek görsel içerik yer almalıdır. Firmalar, marka sahipleri, girişimciler ve dijital pazarlamacılar kendi dillerinde daha kolay bilgi alabilmeleri için Türkçeye çevirdiğimiz raporun tamamına web sitemizden ulaşabilirler.

Markalar haftada yaklaşık 4 tweet paylaşıyor

Rival IQ’nun raporu, Twitter’daki markalı içerik etkileşim oranlarının genel olarak sabit kaldığını gösterirken, markaların tweet sıklığı tüm sektörlerde yaklaşık %20 oranında düştü. Medya şirketleri ortalamanın 17 katı tweet attı. Twitter’ın son aylarda çok çalkantılı bir dönem geçirdiğini belirten Oğuz Veli Yavaş, “Elon Musk’ın devralma teklifi, teklifin geri çekilmesi, hissedarlar arası gerginlikler, Twitter’ın satın alınması ve büyük çaplı işten çıkarmalar, sadık kullanıcı kitlesi gibi ardı ardına gelen birçok olay var. Öyle ki bu tartışmalar sırasında birçok marka Twitter reklamlarını durdurma kararı aldı.Bütün bunları değerlendirdiğimizde Twitter’da paylaşım yapma sıklığının özellikle yatırım getirisi düşünen şirketler için şaşırtıcı değil. azaldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası