İMECE uydusu uzaya fırlatıldı (İMECE uydusu nedir, ne işe yarar?) – Son Dakika Türkiye Haberleri

BAKAN AKAR: İMECE İLE BERABER ÇOK ÖNEMLİ BİR YETKİNLİĞİ KAZANACAĞIZ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, İMECE’nin ABD’de bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yörüngesine fırlatılması örneği TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen törenle.

Bakan Akar’ın yanında, “3 kuruluşten sonra yaşadık ama inşâallah bunu sonuçlandıracağız. Uzay konusunda bir şeylerin yapması gerektiğini, geldiğimiz noktaya duyarsız kalamayız, ilgisiz kalamayız. Kara, deniz, hava kuvvetleri dahil diğer kuvvetlerinde uzayın etkisinin elde edilmesi bilincindeyiz. bir yetenek kazanacağız. kullanım kullandı.

5 YIL GÖREV YAPACAK

680 kilometrelik irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede konumlanacak İMECE, tasarım görev ömrü olan 5 yıl boyunca, hedef teşhis, tespit, doğal afet, uygulama uygulamaları gibi birçok alana hizmet verecek. Uydu, dünyanın her yerinden görüntü elde bağlantısı.

Bu arada, İMECE ile birlikte yine TÜBİTAK UZAY tarafından ölçüm uydusu AKUP, ASELSAN ve GÜMÜŞ firması işbirliğiyle üretilen görüntüleme uydusu KILIÇSAT, PLAN-S firması tarafından üretilen interneti ve görüntüleme uydusu CONNECTA T2.1 küp uyduları da aynı roket içinde uzaya fırlatılacak.

METER ALTI ÇÖZÜNÜRLÜKTE KAMERA

Milli teçhizatla göstergeler yer gözlem uydusu İMECE, BİLSAT, RASAT ve Göktürk-2 uydularından edinilen tecrübeyle donatıldı.

Türkiye’de ilk kez üretilen metre altı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamera, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek İMECE’ye entegre edildi. Teknolojik olarak kritik öneme sahip bu kamera sayesinde Türkiye’nin yüksek hızda uydu görüntüsü gereksinimi yerli kaynaklarla karşılanacak.

İMECE’de elektro-optik kameranın yanı sıra uçuş bilgisayarı, elektrikli itki, eksen ve yörünge belirleme, güç ve iletim alt sistemleri TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanıp tasarlandı. İMECE Projesi kapsamında uçuş bilgisayarı yazılımları temelde olmak üzere, çevre ve yörünge yazılımları, analiz yazılımları, yer istasyon yazılımları da TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından yeteneği. İMECE uydusuna, TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çekme ile TÜBİTAK MAM ise sabit güneş paneliyle katkı sağladı.

İHRACAT POTANSİYELİ

İMECE Projesi’nden elde edilen çıktılar, Türkiye’nin sonucuna sahip olacak yeni uyduların yapısına taşını oluşturacak. Bu projeyle sahip olunan kritik uzay teknolojilerinin yanı sıra bu alanda yetişmiş insan gücü ve bilgi edinmeyi da sağlanmış olacak. Proje kapsamında üretilen sistemlerin uzay tarihçesi kazanmasıyla Türkiye katma değeri yüksek sistemlerin yayılmasını sağlamaktan kazanç elde etmek.

Haziran 2022’den itibaren ısıl vakum, titreşim, akustik ve elektronik uyumluluk testlerini başarıyla geçen İMECE uydusu, şubatta fırlatma dağıtımının bulunduğu ABD’ye gönderilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası