İlk test sürüşlerini başarıyla tamamladı! ‘Dünyanın en hızlı kara tabanlı ulaşım teknolojisi olacak’

2012’den beri mevcud bir düşünce olan hyperloop teknolojisine meydana getirilen yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Bu kez adres ise Çin oldu. Çin’in yeni hyperloop treni ilk test sürüşlerini başarıyla atlattı. Çin’in hyperloop’u ilk test sürüşlerini tamamlayarak ultra hızlı kara taşımacılığı yarışında bir avantaj daha elde etti.

SAATTE 50 KM HIZA ULAŞTI

Interesting Engineering’in South China Morning Post’un haberine dayanarak derlediği bilgilere gore; Söz mevzusu tren, Şanşi eyaletindeki Datong şehrinde meydana getirilen üç test çalışmasında, test hattında saatte 50 km hıza ulaştı.

Yeni nesil trenin nihai amacının ise yolcuları ve kargoları saatte 1.000 km hızla taşımak olarak açıklandı.

“DÜNYANIN EN HIZLI YER TABANLI ULAŞIM TEKNOLOJİSİ”

Proje planlandığı benzer biçimde giderse, tren dünyanın en hızlı kara tabanlı ulaşım teknolojisi olacak. Trenin test edilmiş olduğu tesis, Çin Havacılık ve Uzay Bilimi ve Teknolojisi Kurumu (CASIC) tarafınca inşa edilip işletiliyor. CASIC, ilk birkaç denemede her şeyin yolunda gittiğini söylemiş oldu.

Sadece denemeler için elde olan mevcut tüp bir tek 2 km uzunluğunda. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bunun 60 km’ye uzatılması planlanıyor.

Çin, toplam uzunluğu 42 bin km aşan, şu anda dünyanın en büyüğü olan yüksek hızlı demiryolu ağını işletiyor. Hükümetin önümüzdeki iki yıl içinde trenlerinin maksimum hızını saatte 400 km’ye çıkarmak benzer biçimde iddialı bir planının da mevcut olduğu söyleniyor. Bundan dolayı, Çin’in hyperloop teknolojisine büyük yatırımlar yapmış olduğu belirtiliyor.

2012’DEN BERİ VAR OLAN BİR FİKİR

SpaceX’in kurucusu meşhur milyarder Elon Musk, “hyperloop” fikrini ilk olarak 2012’de ortaya attı ve bu fikri hayata geçirmek için The Boring Company’yi kurdu. Ondan sonra Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson, kendi hyperloop şirketi Hyperloop One ile ‘ben de varım’ dedi.

Sadece o zamandan beri, her iki şirket de teknik zorluklar ve mali yüklerle boğuşuyor. Bakalım Çin bu işin üstesinden gelebilecek mi?

(Fotoğraflar: iStock, CASIC)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Uzmanı uyardı: 5 yıl içinde dünyada birçok insanı işsiz bırakacak!Uzmanı uyardı: 5 yıl içinde dünyada birçok insanı işi olmayan bırakacak!
Liseli kıza kâbusu yaşattı! 'Baba-kız' sözleri pes dedirttiLiseli kıza kâbusu yaşattı! ‘Baba-kız’ sözleri pes dedirtti
Rusya'dan Estonya kararı! "Ülkeyi terk etsin"Rusya’dan Estonya sonucu! “Ülkeyi terk etsin”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası