İlk Suudi astronotlar özel misyonla Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı

Rayyanah Barnawi ve Ali al-Qarni Pazar günü Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle havalandı.

İki Suudi astronot, bir dizi deney gerçekleştirmek için ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) özel bir göreve gidiyor.

Resmi Suudi Haber Ajansı (SPA), iki astronotun “mikro yerçekimi ortamında insan araştırması, hücresel bilim ve bulut tohumlama” odaklı 14 deney gerçekleştireceğini yazdı.

Kanser kök hücre araştırmalarında uzmanlaşmış bir bilim adamı olan Barnawi, Suudi Arabistan’da meme kanseri araştırmalarını ilerletmeye odaklanacak.

Astronotlar ayrıca uzay uçuşu sırasında yerde 12.000 Suudi öğrenciyle üç sosyal yardım deneyi gerçekleştirerek yeni nesil bilim insanlarına ve astronot adaylarına ilham vermeyi hedefliyor.

AX-2 görevi, eski NASA astronotu Peggy Whitson tarafından yönetiliyor ve bir kez daha tam maaşlı astronot John Soffner’ı taşıyor.

Geçen yılın Nisan ayında, SpaceX, Dünya’nın yörüngesine turist seyahatinde bir kilometre taşı olarak görülen, tamamen özel astronotlardan oluşan ilk mürettebatı ISS’ye gönderdi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Harika ‘xrProOS’ sürprizi! Dikkat çeken detay “Türkiye”…
Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken paylaşım: Artık kimse kimseyi kandıramayacakKılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken paylaşım: Artık kimse kimseyi kandıramayacak
29 Mayıs Pazartesi günü okullar tatil edildi!29 Mayıs Pazartesi günü okullar tatil edildi!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası