“İlk kez gücü elimizden alan bir şey icat ettik…” Ünlü yazar Yuval Noah Harari’nin açıklamaları tüyler ürpertti! “O kadar hızlı gerçekleşiyor ki çoğu insan ne olduğunu bile anlamıyor”

içeriği özgün olarak tekrar yaz

AI bazılarını heyecanlandırırken bazılarını endişelendiriyor. The Telegraph’a göre, İsrailli tarihçi ve Sapiens yazarı Yuval Noah Harari, bugün bize meydan okuyan yapay zekanın (AI) yükselişinden derin endişe duyuyor.

“HİKAYE İÇİNDE HİKAYE YARATAN İLK TEKNOLOJİ”

47 yaşındaki Yuval Noah Harari, “Bu, tarihteki ilk hikaye oluşturma teknolojisi” diyor. Harari, hiçbir şeyin bundan daha büyük bir güç gösterisi olamayacağını düşünüyor. Çünkü ona göre “hikayelere” olan kolektif inancımız, insanın Dünya üzerindeki hakimiyetini körükledi.

Artık yapay zeka bu işleri yapabiliyor.

Bu nedenle, geçen ay Harari, aralarında Elon Musk’ın da bulunduğu binlerce uzmanın imzaladığı, ChatGPT gibi yazılımlar üzerindeki araştırma ve çalışmaların altı ay süreyle askıya alınmasını talep eden bir mektubu imzaladı.

Diğer programlar da aynı şeyi resimler ve seslerle yapabilir.

“SONUÇLARI NE OLABİLİR?”

Yuval Noah Harari, “Yeni nesil yapay zeka yalnızca insan yapımı içerik sunmuyor. Kendi başına içerik üretebilir” dedi. “Bunun ne anlama geldiğini hala anlamıyoruz. Yapay zekanın kültürü ele geçirmesinin sonuçları ne olabilir?” diye ekledi.

Bunun bazı örnekleri zaten var. Örneğin, geçen hafta bir Alman dergisi Michael Schumacher ile yaptığı özel bir röportajı yayınladığı için eleştirildi; metin ise eski yarış pilotunu taklit eden bir yapay zeka tarafından oluşturuldu.

1222

Harari, yapay zekanın yakında çok daha ileri gideceğini öne sürüyor.

“BUNU YAPAY ZEKA ALDIKTAN SONRA DEMOKRASİ BİTİR”

Harari, “Bu, otoriter rejimlerden ziyade demokrasiler için özel bir tehdit çünkü demokrasiler kamusal söylem üzerine kuruludur. Demokrasi temelde sohbettir. İnsanların birbirleriyle konuşmasıdır. Bu konuşma yapay zeka tarafından yakalanırsa, demokrasi sona erer” dedi. dedi.

“BUNUN KORKUNÇ PSİKOLOJİK VE SİYASİ SONUÇLARI OLACAK”

Yuval Noah Harari’ye göre bir başka tehlike de pek çok insanın kendisini yalnızca geçici olarak değil, tamamen işsiz bulması. Harari, “Ekonomik sistemin milyonlarca insanı tamamen yararsız gördüğü bir noktaya gelebiliriz. Bunun korkunç psikolojik ve siyasi sonuçları olacaktır.” dedi.

“BU BİR GELECEK PROJESİ DEĞİL, ZATEN YAPILMIŞTIR”

Öte yandan Harari, “Yapay zekanın tarihte kendi başına karar verebilen ilk teknoloji olduğunu anlamamız gerekiyor. Kendi kullanımıyla ilgili kararlar alabiliyor. Sizin ve benim hakkımızda da kararlar alabiliyor. geleceği tahmin etmek. Zaten oluyor.” düşüncelerini dile getirdi.

133

“TARİHTE İLK KEZ GÜÇ DEĞİŞİMDİR”

Harari ayrıca kredi başvurularını incelemek veya mahkumlara şartlı tahliye verilip verilmeyeceğine karar vermek için AI yazılımının kullanıldığı örnekleri de aktardı. Ünlü yazar, “Demek tarihte ilk kez güç el değiştirdi. Gücümüzü elimizden alan bir şey icat ettik. Ve bu o kadar hızlı oluyor ki çoğu insan neler olduğunun farkında bile olmuyor.” Hayatlarımızla ilgili iyi kararlar vermek için yapay zekaya ihtiyacımız var. Bu, çözmekten çok uzağız, bir tartışma.” o ifadeleri kullandı

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Haziran ayında açıklanmalı!  dikkat çekici açıklamaHaziran ayında açıklanmalı! dikkat çekici açıklama
Kılıçdaroğlu, 'Hiç merak etmeyin' dedi ve ekledi: Sizden tek isteğim…Kılıçdaroğlu, ‘Hiç merak etmeyin’ dedi ve ekledi: Sizden tek isteğim…
Zafer Partisi'nden ayrılan 300 kişi AK Parti'ye katıldı!  Kurtarılmış rozetlerini taktıZafer Partisi’nden ayrılan 300 kişi AK Parti’ye katıldı! Kurtarılmış rozetlerini taktı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası