Honda yapay zeka destekli yeni mobilite teknolojilerini tanıttı

İSTANBUL (AA) – Mühendislik ve AR-GE çalışmalarını sürdüren Honda R&D, yapay zeka destekli yeni mobilite teknolojilerini ve makinelerini tanıttı.

Şirket açıklamasına nazaran, Honda’nın geliştirdiği bu yeni teknolojiler kapsamında insanların, makinelerin ve toplumun iş birliğini destekleyen orijinal yapay zeka olan Honda CI (iş birlikçi zeka) kullandı.

Testlerin, kasım ayı içinde Japonya’nın Ibaraki eyaleti, Joso şehrinde başlaması planlanıyor. Joso’daki testler, kasım ayında Mitsukaido Asunaro no Sato Kamp ve Konaklama Parkı’nda ve 2023’ün ilkbahar aylarında Ziraat-Bilim Vadisi’nde gerçekleştirilecek.

Honda, insanların ve nesnelerin hareketliliğinin her yerde çarpışma olmadan ve stres yaşanmadan gerçekleşmesi amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu amacı doğrultusunda da iki temel teknoloji üstüne odaklanıyor. Bunlar, mikro mobilite makinesinin yüksek hassasiyetli haritalara güvenmeden çevresini tanırken kendi kendini sürmesini elde eden haritasız iş birlikçi sürüş teknolojisi ve mikro mobilite makinesinin diyaloglar ve jestlerle insan benzeri kontakt gerçekleştirmesini elde eden kullanıcı amacını anlama ve kontakt teknolojisi olarak geliştirildi.

Bu temel teknolojilerin kullanıldığı CiKoMa binilebilir mikro mobilite aracının ve WaPOCHI mikro mobilite robotunun teknoloji testleri Japonya’da başlıyor.

Mikro mobilite makinesinin yüksek çözünürlüğünde olan haritalara güvenmeden kameraları tarafınca yakalanan bilgilere dayanarak çevresini tanımasını ve güvenliği sağlarken hedefe kendi kendine gitmesini elde eden haritasız iş birlikçi sürüş teknolojisi, Honda mühendisleri tarafınca geliştirildi. Gerçek zamanlı yol yapısını anlama işlevi, mekansal tanıma/yüksek süratli sürüş haritası dönüştürme işlevi ve İnsan/çevre-iş birliği fiil planlama işlevi sunan bu yeni teknoloji yardımıyla makinelerin günlük hayata adaptasyonu hız kazanıyor.

Honda mühendisliği ile geliştirilen bir öteki teknoloji ise kullanıcı amacını anlama ve kontakt teknolojisi mikro mobilite makinesinin söz ve jestleri insan benzeri bir anlayışa haiz olmasını, kendi başına düşünmesini ve önerilerde bulunmasını sağlıyor. Amaç-bilgi alışverişi işlevi, diyalog tabanlı kullanıcı tanımlama işlevi ve kullanıcı-makine görüşmesi/teklif işlevi bulunan bu teknoloji yardımıyla makineler insan davranışlarına karşılık verme mevzusuna yönelik mühim gelişmeler kaydediyor.

MİKRO MOBİLİTE MAKİNELERİ: CİKOMA VE WAPOCHI

Honda R&D tarafınca geliştirilen teknolojilerin kullanıldığı yapay zeka destekli binilebilir elektrikli yeni mikro mobilite araçlarından önde gelen CiKoMa ile kullanıcılar aracı selamlayabiliyor. Sürüş esnasında, kullanıcı joysticki çalıştırarak CiKoMa’nın rotasını yönlendirebiliyor.

Bu sayede hem sürücü kendi istediği rotada ilerleyebiliyor hem de isterse CiKoMa’nın otomatik sürüş teknolojisine dayalı olarak iş birlikçi sürüşünü kullanabiliyor. Kullananların gerekseme duyduklarında binebilecekleri ve istedikleri yerde inip bırakabilecekleri bir vasıta olarak geliştirilen CiKoMa’nın kent içinde yada öteki alanlarda süratli bir gezinti için rahat bir ulaşım aracı olarak kullanılarak popülerlik kazanması hedefleniyor.

CiKoMa’nın yanı sıra Honda tarafınca tanıtılan öteki makine olan yapay zeka destekli elektrikli mikro mobilite robotu WaPOCHI, kullanıcının ayırt edici özelliklerini tanıyor, hatırlıyor ve kullanıcıyı kalabalıkta bile takip etmeye devam edebiliyor. WaPOCHI kullanıcıyı avuç içi damar doğrulaması ile tanımlıyor ve arkasından kameraları tarafınca çekilen görüntüler ile kullanıcının giysileri, saçlarının rengi, boyu benzer biçimde ayırt edici özelliklerini algılayarak kaydediyor.

WaPOCHI, kullanıcı için çanta ve benzeri minik eşyaları taşırken, kullanıcıyı bir evcil hayvan benzer biçimde arkasından takip edebiliyor. İlerleyen dönem için WaPOCHI’nin kullanıcıya adım atma kolaylığı mevzusunda yol göstermesini elde eden işlevi üstünde de emekler devam ediyor.

Honda, hareket etmenin keyfini ve özgürlüğünü tüm bireylerin yaşayabileceği bir toplumu hayata geçirmek amacıyla CI destekli mikro mobilite teknolojilerinin geliştirilmesi üstünde çalışıyor. Honda, CI destekli mikro mobilite teknolojilerini 2030 yılına kadar ergonomik uygulamalarla hayata geçirmeyi amaçlıyor. Ek olarak hem bireylerin günlük mobilitesini desteklemek hem de trafik kazalarındaki çarpışmaları sıfıra indirmek için çalışmalarına devam ediyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Netflix’te başladı! İlk deneyenler onlar oldu
Hasan Atilla Uğur'dan canlı yayında gündem olacak sözler! İşte Abdullah Öcalan'a kurduğu ilk cümleHasan Atilla Uğur’dan canlı yayında gündem olacak sözler! İşte Abdullah Öcalan’a kurduğu ilk cümle
Böyle anket sonucu ne görüldü ne duyuldu! Bu şekilde anket sonucu ne görüldü ne duyuldu!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası