Hollanda Rusya’ya mikroçip ihracını engellemeye çalışıyor – Son Dakika Teknoloji Haberleri

Kamu yayıncısı NOS’ta yer alan haberlere göre, Hollandalı teknoloji işletmesi NXP ve Nexperia’ya ait mikroçipler, Çinli firmalar tarafından ihraç ediliyor Rus silah işletmelerine satılıyor.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, parlamentoda yapacağı, mikroçiplerin Rusya’ya durumunun tamamen engellenememesini “tuhaf bir durum” olarak değerlendirdi.

Hoekstra, mikroçiplerin Rusya’ya nasıl ulaştığını toplu için istihbarat birimlerinden destek alınabileceğini kaydetti.

Hollandalı teknoloji merkezinden, mikroçiplerin gittiği yerlerden daha takip etmelerini isteyen Hoekstra, “Firmaların çok fazla gösterdiğini ama daha fazlasını yapması gerektiğini” kullandı.

Hoekstra, mikroçiplerin satın alındığı sözleşmelere Rusya’ya götürüleceğini ve aracı Çinli firmalara da yaptırım uygulanabileceğini söyledi.

MİKROÇİPLER RUS SİLAHLARINDA BULUNDU

NOS haber ajansı araştırmacılarının 27 Ocak’ta yayımlandığı haberde, geçen yıl Rusya’nın, Hollanda’da üretilen çok sayıda mikroçipinin ithal edildiği belirtildi.

Rus silah tesislerinin de kullandığı mikroçiplerin Rusya’ya nasıl ulaştığı bilgisine yer verilen haberde, Çin merkezi Hollanda’dan satın alınan mikroçipleri birkaç ay sonra Rusya’ya ihraç ettiği aktarıldı.

Haberde, Ukrayna’da ele geçirilen Rus MSTA-S Howitzer tankı, Alligator atak helikopteri, çeşitli kamikaze-dronelerinde bu mikroçiplerin tespit edildiği aktarılırken, bu mikroçiplerin Hollandalı teknoloji firmaları NXP ve Nexperia’ya ait olduğu bilgisine yer verildi.

Hollanda’dan yüklü miktar mikroçip ithal edenlerin Sinno Elektronik ve Sigma Teknoloji adlı Çin’de Rusya’ya teknoloji ürünleri ihracat yaptığı belirtilen haberde, Rusya’ya yaptırımları deldiği ABD’nin Sigma Teknoloji’ye Haziran 2022’den bu yana yaptırımı uygulandı.

HOLLANDALI FİRMALARIN CEVABI

Hollandalı NXP ve Nexperia’dan yapılan yazılı olarak, Rusya’ya yönelik yaptırımların telefi aktarıldı.

Açıklamada, mikroçiplerin Rusya’ya ve özellikle de silah altına alınmasını istemedikleri vurgulandı.

Hollandalı firmalar, gerekli çekmek için çabaladıklarını ifade etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası