Heyecan yaratan gelişme! Rekor kırıldı: Baş döndüren hız…

Veri aktarım hızı netin omurgası desek sanırız yanlış olmaz. Her geçen gün ise veri iletim hızlarının yükselmesi ve bu mevzuda çeşitli rekorların kırılması planlanıyor. Şu sebeple yeni teknolojiler için veri aktarım hızının yüksek olduğu bir geleceğe ihtiyacımız var. Bu mevzuda bazen birçok haber gündeme gelirken, son gelen bir haber ise oldukça büyük bir coşku yarattı.

YENİ AKTARIM HIZI REKORU!

Fox News’in haberine gore, Danimarka Teknik Üniversitesi’nden (DTU) ve İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden internasyonal bir araştırmacı grubu veri aktarım rekoru kırdı. Araştırmacılar, saniyede 1,84 petabitlik veri iletmeyi başardı. Araştırmacıların saniyede 1,84 petabitlik veri aktarımı için tek bir ışık deposu kullandığı öğrenildi.

Gizmodo’nun aktardığına gore ise, Nature Photonics dergisinde kısa sürede gösterilen bir makalede detaylı bir şekilde açıklanmış olduğu şeklinde bu sistemde tek bir kızılötesi lazer kaynağından gelen ışık çipe giriyor ve her biri verilerle kodlanabilen yüzlerce değişik renkten oluşan bir spektrum yaratıyor. Bu yüzlerce hususi olarak modüle edilmiş frekans, ondan sonra tek bir ışında tekrardan birleştirilerek bir fiber optik kablodan iletiliyor ve peşinden öteki uçta kodu çözülüyor.

Danimarka Teknik Üniversitesi, araştırmacıların yalnızca tek bir lazer ve tek bir optik çip kullanarak saniyede 1 petabit’ten (1 milyon gigabit) daha fazlasını ileten dünyadaki ilk kişiler olduklarını söylemiş oldu.

“DAHA AZ GÜÇ KULLANIYOR”

Araştırmacılar, çözümün mühim seviyede daha azca güç kullandığını ve netin iklim ayak izini azaltmaya destek olabileceğini belirtti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Apple CEO'su,"10 yılı aşkın bir süredir" diyerek o bilgiyi paylaştıApple CEO’su,”10 yılı aşkın bir süredir” diyerek o bilgiyi paylaştı
'Bayraktar' sorusuna tek kelimelik yanıt! CHP'li isim tek kelimeyle cevapladı‘Bayraktar’ sorusuna tek kelimelik cevap! CHP’li isim tek kelimeyle cevapladı
Ellerine kılıç alıp... Ellerine kılıç alıp… “Bunlar bizi öldürür”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası