Her şeyin zamlandığı ancak telefonların ucuzladığı ülke! Bu garip durum herkesi şaşırttı

ABD’de yiyecek, tayyare bileti ve benzin de dahil olmak suretiyle oldukça çeşitli mal ve hizmetlerin tutarları terfi etti. Son verilere bakılırsa Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ülkede eylülde aylık yüzde 0,4 ve senelik yüzde 8,2 ile beklentilerin üstünde artış kaydetti. Çekirdek enflasyon senelik bazda 1982’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. Ancak öteki her şeyin fiyatı yükselirken, TÜFE’de izlenen bir ürün kategorisi olan akıllı telefonlarda düşüş yaşanıyor şeklinde görünüyor. İşte bu garip durumun sebebi…

MANTIK DIŞI AMA…

CNBC’nin haberine bakılırsa, bu mantık dışı görünebilir. Şu sebeple bir çok telefon pahalı ve en iyi telefonların tutarları düşmüyor. Mesela Apple, eylül ayında ABD tutarları geçen yılki seçeneklerle aynı olan yeni iPhone’lar (iPhone 14 serisi) piyasaya sürdü.

İŞTE BU GARİP DURUMUN NEDENİ

CNBC, ABD’de akıllı telefonların aslına bakarsak ucuzlamadığını, daha iyi hale geldiklerini ve bu yüzden de TÜFE’de öteki birçok ürün şeklinde yükselmek yerine düşüş gösterdiklerini belirtti ve garip durumun nedenini şöyleki söyledi:

“Normalde, ABD’deki TÜFE, tutarları yıldan yıla fazla değişmeyen özdeş ürünler için fiyat karşılaştırmaları içeriyor. Bu nedenle, mesela yumurtaları yumurtalarla karşılaştırabilir. Ancak akıllı telefonlar söz mevzusu olduğunda, her yıl daha iyi hale gelen cihazların denetim edilmesi gerekiyor. Akıllı telefonlar gelişiyorsa ve tutarları aynı kalıyorsa, bir fiyat düşüşü kaydediliyor.

BLS’de (ABD İşçi İstatistikleri Bürosu) ekonomist olan Jonathan Church, ”Akıllı telefon endeksinde oldukça fazla düşüş oldu. Ve bu hakikaten de büyük seviyede kalite iyileştirmeleriyle ilgili” dedi.

telefon2

Haberde, BLS’nin yılda iki kez yeni akıllı telefon modellerini incelemiş olduğu ve onların iyi mi geliştiklerini ölçtüğü açıklandı. Church, “Akıllı telefonlar için ekran boyutu, RAM, işlemci hızı, telefon kamerası yada arka kamera, katlanabilir olup olmadığı şeklinde şeylerden bahsediyoruz” dedi.

AYNI PARAYA YENİ ÖZELLİKLER VARSA UCUZ OLUYOR

Habere bakılırsa, sonrasında BLS bir “kalite ayarlaması” yapıyor. Mesela, yeni iPhone’un fiyatı artmadıysa ancak telefonun yeni özellikleri var ise, TÜFE o cihazın eskisinden daha kıymetli bulunduğunu belirliyor ve tüketicilerin aynı paraya daha çok kıymet elde ettiğini varsayıyor.

BLS, akıllı telefon teknolojilerini 2019′un sonlarında, Apple’ın en yeni aletinin iPhone 11 ve Samsung’un en iyi aletinin Galaxy S10 olduğu bir başlangıç noktasına endeksledi. Aslına bakarsak, TÜFE’ye bakılırsa ABD’de akıllı telefon tutarları 2019′dan beri düşüyor.

Ancak zaman içinde daha iyi hale gelme oranı yavaşlarsa akıllı telefonlar ülkede fiyat artışları ve enflasyonu görecek bir ürün türüne dönüşebilir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Serveti 110 milyar dolar eridi! Ancak tahtını kaptırmadıServeti 110 milyar dolar eridi! Ancak tahtını kaptırmadı
“Çıplaktım, genital bölgemde…” Sırp modelin akılalmaz oyunu
Mac Fit’in kurucusunun uçağı düştüMac Fit’in kurucusunun uçağı düştü

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası