Heptafluoropropane  HFC 227 gazı ve özellikleri

SÖNSAN YANGIN VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ

FM 200 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

 

FM200 gazlı yangın söndürme sistemi olarak bilinen ve elektronik cihazları, sistem odalarını yangın anında su ile temas ederek zarar görmesini engelleyen  yangın söndürme sistemleridir. Yangın anında, oda dışında bulunan bir tüpten borular aracılığı ile odanın çeşitli yerlerine dağılmış olan menfezlerden  HFC 227 olarak adlandırılan esas adı Heptafluoropropane olan kokusuz ve insan vücuduna zararsız olan gazı odaya doldurarak ortamdaki karbondioksit miktarını artırıp oksijen miktarını azaltarak yangını sona erdirmektedir. FM200 söndürme sistemleri özellikle sudan etkilecek olan elektronik, arşiv ve kütüphaneler için kullanılan önemli yangın söndürme sistemlerinden biridir.

 

Heptafluoropropane  HFC 227 gazı ve özellikleri

 

Normal koşullarda sıvı halde bulunan gaz yangın anında püskürtme nozullarından gaz molekülleri halinde püskürterek kullanıldığı alanın ıslanmasını önlemektedirFM200 yangın söndürme sistemleri bu özellikleri ile çok tercih edilen sistemlerdir. HFC 227 gazı labaratuvar ortamlarında test edilmiş ve bağımsız kuruluşlar tarafından raporlar düzenlenerek onaylanmış bir gazdır. Bu gaz insan sağlığına zararsız, kokusuz, renksiz ve çevre sağlığına duyarlı bir gazdır.

 

 

Fm200 Söndürme Sistemlerinin Kullanıldığı yerler

 

FM200 yangın söndürme sistemleri özellikle; bilgisayar odaları, sistem odaları, santralmerkezleri, jeneratörlerin bulundağu alanlar, arşivler, kütüphaneler, sanat galerileri, bankalar, elektrik dağıtım odalarında, askeri tesislerde, kumanda merkezlerinde kullanılmaktadır. Buralarda kullanılan FM 200 yangın söndürme sistemleri  elektronik sistemlerin su ile etkileşmesini önlediği için sistemler sağlıklı çalışmasına devam ederler.

 

Fm 200 yangın söndürme sistemleri standartları

 

FM 200 yangın söndürme sistemleri için belirli standartların olması gerekir.  Öncelikle ISO 14500 kalite belgesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılacak HFC 227 gazı Amerikan DUPONT şirketince üretilmekte ve ithal edilmektedir. Bu nedenle ithal belgeleri tam olmalıdır. Bunların yanında ayrıca  TSE ve CE belgeleri olmalı ve Yangından korunma yönetmeliğine uygun olmalıdır.

 

 

Bu standart belgelerine saip FM 200 yangın söndürme sistemleri hem güvenli hem de sistemleri yangın anında  koruyacaktır.


Detaylı bilgi : https://www.sonsanyangin.com

 

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası