Genç kuşak vaktini internette harcıyor! Geçirdikleri zaman televizyon izleme süresini yaklaşık 3’e katladı

RTÜK, Gençlerin Medya Kullanımı ve Dijital Okuryazarlık Araştırması yapılmış oldu. Araştırma, dijitalleşmeyle medya araçlarında yaşanmış olan dönüşüm ile toplumsal medyanın ve dijital platformların geleneksel medya ve yazılı basının yanında kendine yer bulmasının, izleme ve dinleme eğilimlerindeki mühim değişiklik üstüne gerçekleştirildi.

RTÜK Kamuoyu, Gösterim Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığınca meydana getirilen araştırmada, 15-21 yaş grubundaki gençlerin medya araçlarını kullanımı, dijital okuryazarlık ve ekran bağımlılığı düzeyleri mevzuları ele alındı.

Gençlerin televizyon izleme, web kullanma, toplumsal medya ve dijital oyunlarda zaman geçirme durumları, kullandıkları cihazlar, çevrim içi aktiviteleri, dijital becerileri ve tükettikleri içerikler tespit edildi.

Ek olarak ekran bağımlılığı ve dijital okuryazarlık düzeylerini ölçmeyi hedeflenen araştırmayla medya kullanım alışkanlıkları ile dijital okuryazarlık seviyesinin gençler içinde farklılaştığı ve benzeştiği noktalar demografik değişkenler temelinde ortaya kondu.

26 il ve bu illere bağlı ilçe ve köylerde yaşayan 15-21 yaş grubundaki 6 bin 626 kişiyle görüşülerek meydana getirilen araştırmada, iştirakçilerin yüzde 35,6’sının azca, yüzde 35’inin orta ve yüzde 29,4’ünün yüksek dijital okuryazarlık seviyesinde olduğu tespit edildi.

Adamların dijital okuryazarlık seviyesi yüzde 30,5, bayanların yüzde 28, 19-21 yaş grubundakilerin yüzde 31,6, 15-18 yaş grubundakilerin ise yüzde 26,2 olarak belirlendi.

Araştırmaya katılanların yüzde 37,1’inin yüksek, yüzde 26,9’unun orta, yüzde 36’sının ise azca düzeyde ekran bağımlılığı olduğu saptandı.

Erkeklerde ekran bağımlılığı seviyesi yüksek olanların oranı yüzde 37,7 iken hanımlarda yüzde 36,5, 19-21 yaş grubunda yüzde 37,7 ve 15-18 yaş grubunda ise yüzde 36,3 olarak gerçekleşti.

Araştırma, alt sosyoekonomik gruplara mensup ailelerin evlatlarının dijital bağımlılığının daha yüksek bulunduğunu ortaya koyarken, bu gruplarda dijital okuryazarlık düzeyi düşük olanların oranı daha yüksek çıktı.

TELEVİZYON İZLEME SÜRESİ GENÇLERDE DÜŞÜK

Dünya genelinde 2 saat 54 dakika olan televizyon izleme süresi, Türkiye genelinde 4 saat 33 dakika iken bu süre gençlerde 1 saat 42 dakika olarak belirlendi.

Araştırmaya katılan 15-21 yaş grubundaki gençlerin yüzde 76,3’ü televizyon izlediğini, yüzde 23,7’si izlemediğini belirtti.

2018’de 2 saat 51 dakika olan gençlerin TV izleme süresinin, 2021’de 1 saat 42 dakikaya gerilediğini ortaya koyan araştırmaya bakılırsa, bunda ekran çeşitlenmesi ve alternatif yayınlar etkili oldu.

Televizyon yayınlarının yüzde 88,1 oranla televizyondan izlendiği, televizyonun bu anlamda önemini halen koruduğu belirlenen araştırmada radyoya ilişkin de şu tespitlerde bulunulmuş oldu:

“15-21 yaş arası gençlerin yüzde 33,8’inin radyo dinlediği, yüzde 66,2’sinin ise dinlemediği tespit edilmiştir. Radyo yayınları en fazla yüzde 73,5 oranıyla cep telefonundan, yüzde 48,5 ile vasıta radyosundan, yüzde 21,7 ile televizyondan, yüzde 11,8 ile bilgisayar/tabletten ve yüzde 6,8 oranıyla klasik radyodan takip edilmektedir. Radyo yayınlarını klasik radyo cihazlarından takip etme oranının oldukça düşük kalmış olduğu görülmektedir.”

GENÇLER GÜNLÜK 4 SAAT 37 DAKİKA İNTERNET KULLANIYOR

Araştırmanın, web kullanımına dair verileri ise 15-21 yaş grubundaki gençlerin yüzde 92,3’ünün web kullandığını ortaya koydu.

Dünya genelinde 6 saat 54 dakika olan web kullanımı averajının Türkiye genelinde 7 saat 57 dakika bulunduğunu belirleyen araştırmaya bakılırsa, gençler günlük 4 saat 37 dakika web kullanıyor.

DİJİTAL YAYIN PLATFORMLARINI İZLEMEDE CİDDİ ARTIŞ

Araştırmaya katılan ve web kullandığını belirten kişilerin dijital gösterim platformlarını seyredip izlemedikleri de incelenen araştırmada, iştirakçilerin yüzde 40,9’unun dijital gösterim platformlarını izlediği, yüzde 59,1’inin ise izlemediği tespit edildi.

RTÜK tarafınca 2018’de meydana getirilen Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması’nda ise dijital gösterim platformu kullananların oranı yüzde 5,77 olarak belirlenmişti. İki araştırma arada ciddi bir değişimin bulunduğunu ortaya koydu.

ARAŞTIRMAYA KATILAN GENÇLERİN YÜZDE 94,6’SI SOSYAL MEDYA HESABINA SAHİP

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 94,6’sı toplumsal medya hesabına sahipken, yüzde 37’sinin toplumsal medya profili her insana açık, yüzde 63’ünün ise her insana açık değil.

Her insana açık olan veriler içinde isim, fotoğraf ve soyadı ilk sıralarda yer alırken, bazı kullananların okul, yaş, telefon ve adres bilgisini de paylaşmış olduğu belirlendi.

Araştırmaya bakılırsa gençler internette en fazlaca mesajlaşmayı tercih ediyor. Bunun yanında gençlerin yüzde 94,8’i toplumsal medya içeriklerini, yüzde 94,7’si müzik içeriklerini, yüzde 91,9’u film/dizi şeklinde içerikleri, yüzde 91,8’i video içeriklerini ve yüzde 76’sı dijital oyun içeriklerini tüketiyor.

EN ÇOK CEP TELEFONUNDAN ULAŞIYORLAR

Gençler dijital gösterim platformu içeriklerine, internette yer edinen içeriklere ve radyo içeriklerine en fazla cep telefonundan ulaşıyor.

Gençlerin içerik üretimlerinin de incelenmiş olduğu araştırmada şu bulgulara ulaşıldı:

“Gençlerin en fazlaca fotoğraf paylaşmış olduğu (yüzde 80,8) ve bir internet sayfasına yorum yazdığı/post eklediği (yüzde 60,9) görülmüştür. Gençlerin yüzde 53,7’si video içinde ne olduğu üretiyorken yüzde 42,2’si blog yazarlığı yapmaktadır. Adamların kadınlardan daha çok, 19-21 yaş grubunun 15-18 yaş grubundan daha fazlaca içerik ürettiği tespit edilmiştir.”

Araştırmada, gençlerin habere ulaşmak amacıyla yüzde 71 oranında toplumsal medyayı, yüzde 70 oranında televizyonu, yüzde 46 oranında web haber sitelerini, yüzde 18 oranında yazılı basını ve yüzde 10 oranında radyoyu kullandığı tespit edildi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bu iPhone 15 iddiası çok konuşulur! Herkes bir kez daha şaşıracakBu iPhone 15 iddiası fazlaca konuşulur! Hepimiz bir kez daha şaşıracak
İstiklal'de tepki çeken video: Bombalı paket şakası iddiasıİstiklal’de tepki çeken video: Bombalı paket esprisi iddiası
Dünyanın konuştuğu operasyonda 51. madde detayıDünyanın konuşmuş olduğu operasyonda 51. madde detayı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası