FPS nedir, ne işe yarar? Oyunlarda FPS ne anlama gelir?

Çevrimiçi bilgisayar oyunlarında FPS değerinin yüksek olması gerekir. Bu kıymet oyun içinde düştüğünde oyundan beklenilen performans da negatif yönde etkilenir. FPS kıymeti düşükse oyunda kasma, kapanma, takılma yada donma şeklinde durumlarıyla karşılaşılır. Görüntü kalitesinin hem iyi hem de fazlaca net olabilmesi için FPS değerinin yüksek olması gerekir. Aksi hâlde görüntü de bulanıklar meydana gelebilmektedir.

FPS nedir?

FPS anlamı görüntüye yansıtılan kare sayısı olarak ifade edilmektedir. “Frames per second” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Her bir saniyedeki görüntü kare hızını ölçmeye yarayan bir birimdir. Mesela bilgisayarınızın FPS kıymeti 30 ise saniyede 30 kare yakalıyor anlama gelir. Ek olarak bilgisayarlardaki RAM belleğinin veri depolama kapasitesini ve ekran kartının enerjisini de ölçmektedir. Bilhassa online video oyunu oynayan kullanıcılar için bu kıymet büyük bir ehemmiyet taşır. FPS ne kadar yüksek olursa oyundaki görüntüler o denli akıcı bir halde ilerler.

FPS ne işe yarar?

FPS kıymeti bilhassa online bilgisayar oyunlarının akıcı bir halde oynanabilmesi için son aşama önemlidir. Bu kıymet ekrana yansıtılan kare hızını ölçmek için kullanılır. Saniyelik görüntü sayısı ne kadar iyi olursa oyundan istenilen performans o denli artar. FPS kıymetini kovuşturmak ve ölçmek için birçok program bulunmaktadır. Bu programlar yardımıyla kullanıcılar oyuna girdiklerinde bilgisayarlarının derhal sağ üst kısmında FPS kıymetini görebilmektedir. Oyunlarda kaliteli bir görüntü elde etmek ve daha iyi bir oyun performansı çıkarılabilmesi için bu değerin minimum 30 olması gerekir.

FPS niçin düşer?

Online bilgisayar oyunlarında bu değerinin düşmesinin birçok sebebi olabilir. FPS düşmesinin sebepleri şu şekilde olabilir:

  • Bilgisayar donanımının eski olması
  • Ekran kartının güncel olmaması
  • İşlemcinin güncel olmaması
  • Arka planda açık olan uygulamalar
  • Bilgisayarın gereğinden fazla ısınması şeklinde birçok niçin bu değerin düşmesine yol açabilmektedir.
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Toplumsal medya bunu konuşuyor! Yalnız elini göstermesi yetti
Türkiye’den çok kritik bir hamle daha!Türkiye’den fazlaca eleştiri bir hamle daha!
Maden işçileri için yeni yasa ve maddi destek hazırlığıMaden işçileri için yeni yasa ve maddi destek hazırlığı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası