Facebook’a 2 milyar dolarlık tazminat davası! Davacıların avukatları iddia etti: “Yaşanan ölümlerden Facebook sorumlu”

Başkent Nairobi merkezli sivil cemiyet kuruluşu Katiba Enstitüsü ile Etiyopyalı araştırmacılar Abrham Meareg ve Fisseha Tekle, Kenya Yüksek Mahkemesinde sertliği teşvik eden, insanların ölümüne ve yerinden edilmesine neden olan gönderilerin paylaşılmasına izin verdiği için Facebook’a 2 milyar dolarlık tazminat davası açtı.

AVUKATLARDAN “YAŞANAN ÖLÜMLERDEN FACEBOOK SORUMLU” İDDİASI

Davacıların avukatlarından meydana getirilen açıklamada, Facebook’un, kullandığı algoritmayla nefret söylemini destekleyerek sertlik olaylarının yayılmasına yol açmış olduğu ve yaşanmış olan ölümlerden görevli olduğu iddia edildi.

Açıklamada, Etiyopya’da yaşanmış olan iç çatışmalar esnasında bu platform üstünden hedef gösterilip katledilen kişilerin yaşadıkları aktarıldı.

Davacılardan Abrham Meareg, kimya profesörü babası Meareg Amare Abrha’nın, Tigray kökenli olmasından dolayı bazı kişilerce hedef gösterildiğini; bu gönderilerin, silinmesi talebine karşın 2 gün süresince dolaşımda kaldığını ve babasının öldürüldüğünü belirtti.

AA-20221214-29734243-29734239-FACEBOOKA_KENYADA_SIDDETI_TESVIK_GEREKCESIYLE_2_MILYAR_DOLARLIK_TAZMINAT_DAVASI_ACILDI

Davacılar, Facebook’tan nefret söylemi içeren gönderilerin durdurulması, yabancı dillerde meydana getirilen paylaşımlar için kafi sayıda içerik yöneticisinin çalıştırılması, nefret ve sertlik dilinden zarar görenler için 1,6 milyar dolarlık tazminat ödemesi ve sponsorlu paylaşımlarda da benzer zarara uğrayanlar için 400 milyon dolar tazminat ödemesi talebinde bulunmuş oldu.

AA-20221214-29734243-29734240-FACEBOOKA_KENYADA_SIDDETI_TESVIK_GEREKCESIYLE_2_MILYAR_DOLARLIK_TAZMINAT_DAVASI_ACILDI

Afrika vatanlarında yaygın kullanılan toplumsal medya platformu Facebook, daha ilkin de bilhassa Etiyopya’daki çatışmalar esnasında nefret söylemi içeren içerikleri engelleyemediği suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

(*2*)

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Elon Musk'tan çok konuşulacak hamle!Elon Musk’tan oldukça konuşulacak hamle!
Akşener'in İmamoğlu sözleri mitinge damga vurdu: 85 milyon...Akşener’in İmamoğlu sözleri mitinge damga vurdu: 85 milyon…
Herkesi ters köşe yapacak Ekrem İmamoğlu iddiası!Herkesi ters köşe meydana getirecek Ekrem İmamoğlu iddiası!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası