Elon Musk’lı Twitter’da neler oluyor? Çalışanların kabusu olurken CEO açıklaması yaptı, kovduğu yönetici isyan etti!

44 milyar dolarlık bir anlaşmayla Twitter’ın yeni patronu oldu. Sadece yaşanmış olan gelişmeler bitmedi. Kimden mi bahsediyoruz? Doğal ki Elon Musk’tan. Antak kalma tamamlandığında “aslolan her şey şimdi başlıyor” demiştik. O şekilde de oldu. Şirketteki ilk gününe süratli başlamış olan Musk, Twitter CEO’su Parag Agrawal başta olmak suretiyle birçok yöneticiyi işten çıkardı. Fakat meşhur milyarderin yeni işten çıkartmalar yapabileceği ve buna bağlı olarak yöneticilere işten çıkartılacak çalışan sıralaması hazırlamaları talimatı verdiği iddia edildi. Peki Elon Musk’lı Twitter’da şu sıralar neler oluyor? Sizin için bugün okumanız ihtiyaç duyulan mühim gelişimleri derledik.

DONDURMA UYGULANDI, KOPYALARI İSTENDİ

Twitter çalışanları şu sıralar en stresli günlerini yaşıyor olabilirler. Çalışanlar bir taraftan işten çıkartılmaktan kaygı duyarken bir taraftan da yeni patronun kurallarına uygun hareket etmeye çalışıyor. The New York Times’ın iki yakın kaynağa dayandırdığı haberine nazaran ise işten çıkarma korkularının ortasındayken bazı Twitter çalışanlarına, bir iş kanıtı olarak, yazdıkları kodun kopyalarını yazdırmaları talimatı verildi. Kaynaklar, Twitter’ın uygulamadaki değişimleri önlemek için kod dondurma uyguladığını da öne sürdü.

KOVDUĞU YÖNETİCİLERDEN BİRİ TWİTTER’DA İSYAN ETTİ

Daha ilkin Musk’ın üst düzey yöneticileri işten çıkarttığını söylemiştik. Bu yöneticiler Twitter CEO’su Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, üst düzey hukuk ve siyaset yöneticisi Vijaya Gadde ile genel danışman Sean Edgett idi. Musk’ın kovduğu yöneticilerden önde gelen Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, Twitter hesabı üstünden çarpıcı açıklamalar yapmış oldu.

  1. yılını doldurmuş olduğu Twitter’daki insan grubuyla emek harcama fırsatı bulmuş olduğu için müteşekkir bulunduğunu söyleyen Segal, Twitter için ümitli bulunduğunu söyleyerek bu iş içinde olanların sorumlulukları oldukça fazla bulunduğunu ve onlara güç, bilgelik ve vizyon dilediğini söylemiş oldu.

FILE PHOTO: FILE PHOTO: Illustration shows Elon Musk's account and Twitter logo

“SON 6 AY MENTAL SAĞLIĞIMI ZORLADI”

Segal, Twitter’ın nereden nereye geldiğini açıkladıktan sonrasında ise şu çarpıcı ifadeleri kullandı;

*”Son 6 ay, 48 yılda geliştirdiğim mental sağlığımı zorladı. Dönemin sıkıntılı ve tahmin edilemez olduğu, yorulduğumuz yada bütünlüğümüzün sorgulandığını hissettiğimiz zamanlarda oldukça şey öğreniyorsunuz. Ekibimiz nazik, saygılı ve emin kaldı. Onlar benim yaşam boyu dostlarım…

“…Son 5 yıl kariyerimin en tatminkar periyodu oldu. Twitter’ın insanları, potansiyeli ve önemi. Teknoloji, politika ve kültürdeki değişimler. Bunu atlatmak zor olacak… fakat dinlendikten sonrasında yeniden deneyeceğim!

MUSK’TAN CEO AÇIKLAMASI

Elon Musk’ın Twitter’ın yeni CEO’su olacağı söyleniyor. Hatta Business Insider, Musk’ın şirket içinde kendisini yeni Twitter CEO’su olarak adlandırdığını öne sürdü. Hemen hemen bu mevzuda resmi bir izahat yapılmazken, Elon Musk’tan mühim bir paylaşım geldi.

Musk, Twitter’dan almış olduğu bir e-postayı paylaşarak “Bu e-postayı azca ilkin Twitter’dan aldım. Bu, otomatikman oluşturulmuş gerçek bir e-posta.” dedi. E-postada ise “@Twitter 101’i yönetmeye başlamanın zamanının geldiği, bu mecburi kursu bitirmek için bir tek 30 gün kalmış olduğu” yazıyordu.

Meşhur milyarderin bu tweet’ine cevap veren bir kullanıcı ise, Musk’a “bir süre CEO olmayı planlıyor musun?” diye sordu. Musk ise bu suali şu şekilde yanıtladı:

“Benim unvanım biyografide yazdığı şeklinde Chief Twit. CEO’nun kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.”

REKLAMLARI DURDURDULAR

Elon Musk’ın Twitter’ı devralması, toplumsal ağın reklamverenleri de dahil olmak suretiyle, birçok kullanıcıyı endişelendirdi. Endişenin deposu Twitter’da yaşanabilecek değişimlerle ilgili.

Buick, Cadillac ve Chevrolet şeklinde markaların ana şirketi General Motors, Elon Musk’ın satın almasının arkasından Twitter’daki reklamları geçici olarak askıya aldı. GM, platformu müşterilerle etkileşim oluşturmak için kullanmaya devam edecek, sadece reklam için ödeme yapmayacak.

Stellantis dahil öteki otomobil şirketlerinden ise Musk’ın 44 milyar dolara Twitter’ı satın almasının arkasından reklamları askıya almayı yada toplumsal medya platformunu kullanmayı bırakmayı planlayıp planlamadıkları mevzusunda hemen hemen bir cevap gelmedi.

Lucid, Rivian ve Fisker dahil olmak suretiyle bazı firmalar ise Forbes’a Twitter kullanımlarını değişiklik yapma planlarının olmadığını söylemiş oldu.

MUSK’IN YÖNETİMİNDE İÇERİKLER NASIL DENETLENECEK?

Bu probleminin yanıtı Elon Musk’ın attığı tweet’lerde saklı. Musk’a nazaran, Twitter’da oldukça çeşitli bakış açılarına haiz bir içerik denetleme konseyi oluşturacak. Bu konsey toplanmadan ilkin hiçbir mühim içerik hakkında karar verilmeyecek yada bir hesap eski durumuna döndürülmeyecek.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ağızları açık bıraktı! Dünyadaki en küçük modeliAğızları açık bıraktı! Dünyadaki en ufak modeli
Erdoğan istedi, yerli otomobile bir renk daha ekleniyorErdoğan istedi, yerli otomobile bir renk daha ekleniyor
Türk lirasına büyük saygısızlık!Türk lirasına büyük saygısızlık!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası