Elon Musk Twitter’da neleri değiştirdi?

Dünyanın en çok sosyal kullanılan medya platformlarından Twitter’da Elon Musk döneminde tüketilen hesapların büyümesi hale gelmesi ve kullandığı tweet kriterleri başta olmak üzere birçok değişiklik yaşanırken Musk’ın şirketindeki ilk başlangıcından itibaren tartışmalar da devam ediyor. Musk’ın Twitter’ı satın alma süresinin ardından mavi tik rozetinin yönlendirilmesi hale gelmesinden tweet değerlendirmene değerlendirmene birçok değişiklik yaşandı. Musk’ın, eski ABD Başkanı Donald Trump’ı Twitter’a geri döndürmesi ve şirketini almadığı isten çıkarmalar dikkatlerini çekti.

ABD’de elektrikli otomobil cihazı Tesla ve SpaceX’in öncüsü ve dünyanın en zengin kişilerinden Elon Musk, dünya çapında da yakından takip edilen bir profil olma özelliğini taşıyor.
Daha önce eleştirdiği Twitter’ı satın alma olasılığını dile getiren Musk, sonunda Ekim 2022’de 44 milyar dolar harcayan Twitter’ın yeni sahibi oldu.
Twitter binasına elindeki tuvalet ile giren Musk’ın, buradaki yöneticiliği döneminde sular durulmadı. İşte Twitter’da Musk döneminde yaşanan değişimler…
Musk’ın aylarca süren tartışmaları ve hukuki kayıtlarını takip eden Twitter’ın liderliğini takip eden gün 3 bin 700’den fazla Twitter çalışanı isten çıkarma ya da ayrıldı.
Üst Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabını kapatan Twitter Hukuk ve Politika Yöneticisi Vijada Gadde oldu.
Takip eden şirket yönetimi kuruluşunu da fesheden Musk, kendisini şirketin tek yöneticisi ilan etti. Bunun üzerine birçok üst düzey yönetici istifade etti.
Ayrıca Musk’ın bazı çalışanlarından hafta 7 günü 12 saat mesai harcadığı istediği ve kovmakla rakip olduğu iddiaları da ortaya atıldı.
Twitter’da Musk döneminde kullanıcı deneyimlerindeki en büyük değişikliklerden biri de ana sayfadaki akış oldu. Daha önce kullanıcıların ana sayfalarında sadece takip ettikleri kullanıcıların paylaşımlarını görüntülerken Musk, bu uygulamayı çalıştırıyor.
Ana bölümlerin iki bölümden oluşan Musk, bir kısma algoritması olarak tavsiye edilen ve takip edilmeyen kullanıcıların tweetlerinin de gördüğü “Sizin için” bölümü, diğer kısma ise sadece takip edilen kullanıcıların paylaşımlarının güörlenülkip E “Talkülen” rini eklendi.
Musk’ın yaptığı bu paylaşım ise kullanıcıları ve sosyal medya uzmanları tarafından eleştirildi.
Twitter’da Musk dönemindeki en büyük değişikliklerden biri de “onaylı hesap” anlamında gelen mavi tik rozetinin getirilmesi hale getirildi.
Musk, ücret gereksinimi “Twitter Blue” üyesi olmayan kullanıcıların artık bu özelliği kullanamayacağını ve paylaşımların artık daha az bir kurala gireceğini açıkladı.
Twitter Blue, her ülkede değişiklik gösterse de ortalama aylık 8 dolar gibi ücretle satın alınırken bu durum hesapların güvenilirlik konusunda soru isaretlerine yol açtı.
Beyaz Saray’in aralarında bulunduğu çok sayıda kamu ve medya kuruluşuyla milyonlarca takipçisi bulunan ünlü isimler, Twitter’ın “mavi tik” uygulaması için ödeme yapmayı kabul etmiyor.Öte yandan Elon Musk, 20 Nisan tarihinde Twitter Blue yanıcınskinski gözleri kullanarak vi tik rozetinin geri alınacağını açıkladı.
Musk, ayrıca Kullanıcıların Twitter hesaplarında bulunan rozetlerdeki tiklerin renklerini de kategorilere ayırdı. Şirket hesaplarına sarı renk tik verilirken hükümet yetkililerinin hesaplarındaki isaretlerin rengi de griye döndü.
Ayrıca gardiyan hesaplarına kurumların logolarını da ekleyebiliyor. Musk’ın kendi hesabında da Twitter logosu bulunuyor.Öte yandan Twitter Blue üyesi, artık Twitter’ın 280 karakter sınırına dolmadan 10 bin karaktere kadar uzunlukta tweet atıyor.
Musk, 23 Kasım 2022’de anket anketinde “Twitter, ülkeyi çevrelemiş veya çok fazla davetsiz mesaj paylaşımmış gruplarla takipçileriyle tutulan hesaplara genel bir teklif vermeyi mi?” diye sağır.
Ankete katılan 3,1 milyon kişinin yüzde 72,4’ü “Evet” cevabı sorusu yüzde 27,6’sı ise “Hayır” oyu kullandı.Bunun ardından Twitter, aralarındaki eski ABD Başkanı Donald Trump, Kongre üyesi Marjorie Taylor Greene ve rapçi Kanye West’in bulunduğu daha önce kapatılan bazı Twitter hesaplarını kullanıma açtı.Ancak kendi sosyal medya platformu “Truth Social’ı” kuran Trump, bu hesabından paylaşamadı.
Musk öncesi dönemde Twitter’da sadece beğeni, retweet ya da yanıt verirken Musk, bu konuda daha çok görünür kıldı.Artık Twitter’daki bir paylaşımın altında bu paylaşımın kaç kişiye ulaşan, kaç kereya “kayldare” da “kaydeta” i gibi göstergeler de yer alıyor.
Twitter’ın logosunda da Musk döneminde kısa süreli değişiklikler yaşandı. Twitter’ın klasik “mavi kuş” logosu, 3 Nisan’da bir anda kripto para birimi “Dogecoin’in” logosu olan köpek ile değiştirildi.
Musk, bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapmazken bir Twitter paylaşımında arapça kullanan köpeğin, üzerinde mavi kuş fotoğrafı olan sürücü belçika polisi sergilediği ve “O eski fotoğrafım.” söylediği karikatüre yer verdi.Twitter’ın logosu bir süre sonra normal dönerken bu değişiklik konusunda Musk’tan bir açıklama gelmedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası