E-ticaret platformlarının reklam bütçelerine kısıtlama – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Küresel bölge 2022’de %20’ye yakın büyüyen perakende e-ticaret satışlarının yılı 5,7’ye giden hacme kapattığını gösterirken, son gidenlerin en popüler iş modellerinden birine dönüşen e-ticareti 2023’te nelerin meilmaya bakıldığı.

Yeni nesil e-ticaret toplulukları sunan ikas’ın CEO’su Mustafa Namoğlu, bir yandan küresel olasılıkların, diğer yandan elindeki Resmî Gazete’de yayımlanarak yalnızca giren e-ticaret düzenlemelerinin şekillendireceği 2023 e-ticaret ödemelerine.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK, YAPAY ZEKA VE ENTEGRASYONLAR ÖNE ÇIKIYOR

Yapay zeka ve bilgisayar destekli görüntü üretimi gibi teknolojilerde görülen ilerleme, kullanıcılar için daha sürükleyici deneyimler sunmak isteyen e-ticaret profesyonelleri tarafından da fark edildi. Müşterilerin satın aldığı ilk ürün üç boyutlu olarak gerçekçi bir biçimde görmesine olanak tanıyan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, yapay zeka ile daha kullanışlı ve erişilebilir hale geldi. B düzenlemesi, müşteri iadelerini büyük ölçüde azaltması bekleniyor.

E-ticarette rekabet her geçen dönemde artarken, geçmişte bir deneyim sunmak, satışları ve dönüşüm oranlarını artırmanın ön saflarında yer aldı. E-ticarette sadık yürüyebilmenin yolunun, alışverişin her asamasında mükemmelliği elde etmekten kurtulmaktan, trendleri de ele alıyor. Böylece ödeme merkezi, kargo, çağrı merkezi ve pazaryeri toplama gibi entegrasyonlar da 2023 trendleri arasında yerini aldı.

ÖDEME ALTYAPILARINA VE REKLAM BÜTÇELERİNE SINIRLAMA

Türkiye’de e-ticaret endüstrisi ve pazaryerlerinin işletmecileri bir başka gelişme de yönetici cephesinde yaşandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanarak Resmî Gazete’de yayınlandı ve herkese giren e-ticaret düzenlemesiyle adil rekabeti sağlamak için büyük islem hacimlerine sahip pazaryerlerinin operasyonlarına bir kısırlaştırıldı.

PEKİ BU KISITLAMALAR NELER?

– Ödeme, kargo ve sektör işlemlerine ilişkin sınırlamalar: Yıllık net 60 milyar liranın üzerindeki işlem hacmine sahip pazaryerlerinin kredi veya elektronik para gibi çözümlerin sunamayacağına karar verildi. Ayrıca ürün odaklı pazaryerlerinin turizm, eğitim, gayrimenkul veya otomotiv sektörlerinde aracılık hizmeti sunamaması, verileri arasında bir çıktı. E-ticaret pazaryerlerinin kendi satışları dışında kargo hizmeti verememeleri de düzenlemeyle sabitlendi.

– Kampanya ve reklam masrafları: Yeni düzenleme kapsamı islem hacmi 30 milyar liraya kadar olan pazaryerlerinin yıl boyunca islem hacminin yüzde 2’si, 30 milyar lira üzeri olan pazaryerlerinin ise islem hacminin binde 3’ü kadar indirim kampanyaları. Reklam bütçelerine de islem hacmine göre Hizalama tutulurken, Ticaret Bakanligi’nin, pazaryerlerinin yillik islem hacimlerinden küçük ve orta sonu isletmeleri desteklemek amaciyla Elektronik Ticareti olarak kötü bir ödeme olacagi ifade edildi.

E-TİCARET ALTYAPISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Pazaryerleri, yüksek ziyaret hacimleri ve platform olanaklarıyla KOBİ’ler için önemli bir satış kanalı olmayı sürdürse de, yeni nesil hazır e-ticaret altyapılarını kullanarak kendisine ait e-ticaret platformunu açan KOBö sayısı da geçtillasterdi hikâyemiz yış. Mustafa Namoğlu, e-ticarete girmek veya mevcut kanalı istemek isteyen KOBİ’lere platform seçimine yönelik önerilerde bulundu.

“Tüketicilerin %87’sin satın alma işleminden 2 saniyelik bir gecikmeyle vazgeçtiği ve online alışverişin büyük ölçüde mobil gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, platform kullanımının ve kullanılabilirliğin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Öte yandan güvenilir ödeme altyapıları ve güven veren bir site tasarımının sunulmasının, sepet terk oranlarına olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Entegrasyon ve e-ihracat modülleri ile yurt içinde kolayca satış yapmayı mümkün kılan yeni nesil e-ticaret altyapılarını kullanmak önem kazandı.”

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası