e-Devlet’te ‘veri sızıntısı’ iddialarına yalanlama

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet modellerinden veri derinlemesinesı yapılan iddialarını yalanladı. Açıklamada, “Yapılan ayrıntılı kontrollerde e-Devlet Kapısı dairelerinde çeşitli bir veri örneklerine rastlanmamıştır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yapılandırılmış ayrıntılı kontrollerde e-Devlet Kapısı çekirdeklerinde herhangi bir veri geneline rastlanmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden yapılandırılacak, dün ortaya atılan e-Devlet Kapısı kullanıcılarının giriş bilgilerinin sızdırıldığı iddialarının gerçeğini yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, “Yapılan ayrıntılı kontrollerde e-Devlet Kapısı dairelerinde çeşitli bir veri örneklerine rastlanmamıştır.” denildi. e-Devlet Kapısı çevresinde hiçbir boyutta ait parole bilgisinin açık metin olarak saklanmadığı ifade edilmediği, yalnızca Parolalara ilişkin güçlü kriptografik listeler ile geri döndürülemeyecek özet bilgilerle karşılaşmerakıl açstetimerıla.

Açıklamada, söz konusu iddialara temel teşkilat veren korumalar, siber saldırganlar tarafından az dağıtılmaya yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu kullanıcıların kendi cihazlarından elde edildiğin anlaşıldığı gibi, bundan sonra denildi: “Daha önce de benzer iddialarla e-Devlet Kapısıyle ilgili dezenformasyon çalışmaları yapılmış olup, e-Devlet Kapısı uluslararası bilgi güvenliği ve iş sürekliliği yönetim standartları tarafından işletilmekte ve tahliye tahliyesi bağımsız cihazlara yönelik güvenlik amaçlı olarak test edilmektedir. Bulunan e-Devlet Kapısı üzerinden gerekli bildirimler yapılmakta ve güvenlik işlemleri yapılmaktadır.”

“İKİ AŞAMALI GİRİŞ” TAVSİYESİ Siber güvenliğin ana öznesi olan bireye yönelik alınabilecek önlemlerin, ulusal siber güvenliğin özü oluşturduğu aktarılanları görebilir, “Dijital mecraları kullanan veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenlik önlemlerinden alınan önlemler en etkili koruma yöntemidir. ‘İki Aşamalı Giriş’ özelliği, e-Devlet Kapısı ‘nda vatandaşların kullandığı e-Devlet şifresine ek bir güvenlik katmanı sağlar. değerlendirmesinde bulunuldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası